Itthon Dezső András 2022. január. 22. 14:00

Teraszba betonozott fegyverekre bukkantak a rendőrök Budán, hírhedt alvilági figura állhat a háttérben

Dezső András
Szerzőnk Dezső András

Valóságos fegyverarzenált foglaltak le a rendőrök a minap egy budai házban, az ügy összefüggésben állhat azzal az eljárással, ami a Turek becenévű D. Alex (korábbi nevén Haris Sándor) ellen folyik - értesült a hvg.hu. Megkeresésünkre a rendőrség szűkszavúan csak annyit közölt, hogy lőszerrel visszaélés miatt nyomoznak, többet a nyomozás érdekeire hivatkozva nem akartak elárulni. Tureket korábban azért fogták el, mert a rendőrség szerint ő ölette meg egykori barátját, az 1999-ben kivégzett Döcher Györgyöt, vagy ahogy az alvilágban hívták: a Csontkezűt. A szlovák rendőrök gyanúja szerint Tureknek a dunaszerdahelyi mészárláshoz is köze lehet.

Egy budai ház teraszában elrejtett fegyvereket és lőszereket foglaltak le a rendőrök a minap - értesült a hvg.hu. Úgy tudjuk, a rendőröknek fel kellett törniük a terasz betonját, ami valóságos fegyverarzenált rejtett: géppisztolyokat, kézifegyvereket, hangtompítókat, maszkokat, golyóálló mellényeket. Megkeresésünkre a rendőrség csak annyit közölt, hogy lőszerrel visszaélés miatt nyomoznak. A nyomozás érdekeire hivatkozva további információkat az ügyben nem árultak el, arra a kérdésünkre pedig nem is reagáltak, hogy egy olyan férfi ingatlanában foglalták le, aki a Turek néven ismert D. Alex-szel állt kapcsolatban. (Bár a rendőrség a válaszában azt írta, hogy "lőszerrel visszaélés" miatt nyomoznak, a büntető törvénykönyv alapján "lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés" miatt rendelhettek el nyomozást. Kértük a rendőrségtől, hogy pontosítsák a válaszukat, amint ezt megteszik, frissítjük a cikkünket.)

Képünk csak illusztráció
police.hu

A letartóztatásakor már építési vállalkozóként dolgozó D. Alexet, azaz Tureket azzal gyanúsítja a rendőrség, hogy 1999-ben az ő megbízásából ölte meg egy bérgyilkos a Csontkezű gúnynéven ismert Döcher Györgyöt. A szlovákiai rendőrök szerint Turek a szintén 1999-ben elkövetett dunaszerdahelyi mészárlásban is érintett lehet. (A szlovákiai és a magyar rendőrök előtt évtizedek óta jól ismert Turek eredeti neve Haris Sándor volt, néhány éve változtatta meg a nevét D. Alexre.)

Turek és Csontkezű gyerekkori barátok voltak, a kilencvenes években pedig egy olyan bűnözői párost alkottak, akiktől rettegett az alvilág. Több gyilkossággal, köztük egy fiatal lány megölésével is hírbe hozták őket, de egyik gyilkosságot sem sikerült rájuk bizonyítani. A kilencvenes évek végére Csontkezű és Turek között megromlott a viszony, a rendőrség gyanúja szerint ez vezethetett ahhoz, hogy előbbit egy bérgyilkos fényes nappal likvidálta a bolgár testőrével együtt egy rákospalotai kiskocsmában.

Turek jó kapcsolatban állt a szlovákiai magyar maffiával és annak egyik vezetőjével, Sátor Lajossal. A gyanú szerint Sátort kérte meg arra, hogy ölesse meg Csontkezűt. A szlovákiai magyar keresztapa a rendőrség feltételezése szerint cserébe azt kérte Turektől, hogy segédkezzen megölni riválisait, a szlovákiai magyar Pápay-klán tagjait. Ez volt az a bizonyos dunaszerdahelyi mészárlás, ami Európa legsúlyosabb maffialeszámolásaként vált ismertté a kriminalisztikában: 1999. március 25-én három, fekete rendőrségi overallt és símaszkot viselő gépfegyveres elkövető hatolt be a dunaszerdahelyi Fontána étterembe és lőtt halomra tíz embert, köztük a klán vezérének tartott Pápay Tibort. A mészárláshoz használt fegyverek és kellékek nem kerültek elő.

A Döcher-gyilkosság helyszíne
MTI / Mihádák Zoltán

Alvilági körökben terjedő információk szerint a jelenleg letartóztatásban lévő Turek egyik közeli ismerőse, bizalmasa, B. ingatlanában találták meg a minap a lefoglalt fegyvereket, de arról nincs információnk, hogy a lefoglalt tárgyaknak van-e közük a korábban elkövetett súlyos bűncselekményekhez. Úgy tudjuk, B., valamint Turek és Csontkezű fiatal koruk óta ismerték egymást. Forrásaink B-ről elmondták, hogy évtizedeken keresztül Turek mellett állt. Néha szó szerint is. Hosszú évekkel ezelőtt Tureket például azzal gyanúsították meg, hogy egy dunai hajón egy szóváltás után életveszélyesen megsebesített egy ott szórakozó angol fiatalt. Az akkori incidensen Turek mellett B. is a hajón szórakozott.

Az elmúlt években B. az őrző-védő piacon vetette meg a lábát, a havi több tízmilliós megbízásokat elnyerő cége a budapesti bulinegyedben is kapott megbízásokat. A biztonsági piacon sokan úgy tudták, Turek csendestárs a cégben. Bár kezdetben a Turek-kapcsolat még jól jött az őrző-védő cégnek, később állítólag éppen amiatt vesztett el megbízásokat a vállalkozás, mert folyton Turekkel hozták hírbe. Forrásaink szerint ez vezetett el ahhoz, hogy a B. és Turek közötti több évtizedes barátság egy-két éve megromlott, egy ideje a két férfi már nem is beszélt egymással. Többen azt sejtik, hogy miután Tureket a Döcher-gyilkosság miatt letartóztatták, B. is beszédesebb lett, emiatt juthattak el a nyomozók a minap megtalált fegyverekhez.

Az persze más kérdés, hogy a megtalált fegyvereknek (és/vagy lőszereknek) közük van-e azokhoz a bűnügyekhez, amelyekkel Tureket gyanúsítják, tehát a Döcher-gyilkossághoz vagy a dunaszerdahelyi mészárláshoz. Mert ha igen, az komoly áttörést hozhat ezekben a nyomozásokban.

B. Karol, aki a rendőrség szerint lelőtte Döcher Györgyöt
Police.hu

A Döcher-gyilkosság miatt jelenleg Tureken kívül a Németországban elfogott, majd onnan Magyarországra szállított szlovák állampolgár, B. Karol van letartóztatva. A rendőrség gyanúja szerint B. Karol vitte Döcher gyilkosát, Sz. Árpádot a helyszínre - mindketten a Sátor Lajos vezette szlovákiai magyar maffia emberei voltak. Sz. Árpád évekkel a Döcher-gyilkosság után autóbalesetben meghalt, de a nagyfőnök, Sátor Lajos sincs már az élők sorában. Utóbbit a saját emberei tették el láb alól.

Kimelt képünk a szlovák rendőrség felvétele és a dunaszerdahelyi mészárlás helyszínelésén készült (Facebook / Polícia Slovenskej republiky)

Hirdetés