Nő a végrehajtókat felügyelő hatóság súlya, de nagyobb lehet a szubjektivitás is.
Az új szabályokra azért van szükség, mert Völner Pál volt fideszes igazságügyi államtitkárt, akinek képviselői mentelmi jogát a büntető eljárás megindítása érdekében felfüggesztették, az ügyészség éppen az álláspályázatok kapcsán gyanúsítja vesztegetéssel.
Ezért érvénytelenítették a 35 betöltendő bírósági végrehajtói álláshelyre már beérkezett és elbírálás alatt állott pályázatokat.
A folyamatban lévő pályázatokat ugyanis a törvény szerint még az igazságügyi tárcánál kellett volna elbírálni, pedig a végrehajtói kar felügyelete október 1-től átkerült egy új szervhez, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához, amelynek élére Orbán Viktor egyik bizalmasa, a Miniszterelnöki Kormányiroda volt közigazgatási államtitkára, Biró Marcell került.
Ő adta ki azt a péntek este közzétett rendeletet, amely szerint az általa vezetett hatóság képviselője egyedül döntheti el, hogy a személyesen meghallgatott pályázónak hány pontot ad. Az értékelő bizottságnak az Országos Bírósági Hivatal elnöke által jelölt tagja és a Végrehajtói Kar elnökségének küldötte csak véleményt mondhat erről az értékelésről, bár erről jegyzőkönyvet kell felvenni. Az előző, októberben már szintén Biró Marcell által kiadott rendelet még kollektív pontozásról szólt, és ott az OBH képviselője helyett a Kar hivatalának munkatársa lett volna jelen.
Nagyobb szerepet kap a személyes meghallgatás. Az adható összesen 185 pontból 20 helyett 40 pontot érnek a végrehajtási eljárással kapcsolatos gyakorlati ismeretek, amelyeket a meghallgatáson vizsgálnak, viszont nem veszik figyelembe az előző rendeletben még 20 pontra értékelt bírósági végrehajtói szakvizsgát. Az azonos pontszámot kapott pályázók között közjegyző jelenlétében, sorsolással kell a sorrendet kialakítani. Ugyanakkor törölték azt a pontot, amely szerint a szöveges értékelésben egyebek közt ki kell térni a pályázó „életviteléről, erkölcsi és anyagi megbízhatóságáról a rendelkezésekre álló adatok és a személyes meghallgatás alapján kialakított véleményre”.
A Hatóság elnöke csak a saját megbízottjától legmagasabb pontszámot kapott három pályázó közül választhat, de eredménytelennek is nyilváníthatja a pályázatot, ha „a felterjesztett szöveges értékelés alapján arra a megállapításra jut, hogy egyik jelölt sem alkalmas az álláshely betöltésére”. Ez új elem, az októberi jogszabályban még nem szerepelt. Ez volt az a módszer, amelyet Handó Tünde, az OBH volt elnöke gyakran alkalmazott a bírósági vezetői pályázatoknál, kiváltva ezzel a bírói kar tiltakozását. A végrehajtóknál azonban nincs arra lehetőség, mint a bíróságoknál volt, hogy az eredménytelenné nyilvánított pályázat után megbízottat nevezzenek ki, hanem új pályázatot kell kiírni.