Itthon hvg.hu 2021. december. 13. 12:01

Jakab András: Párhuzamos rendszerekhez, erőszakhoz vezetne, ha az ellenzék sima többséggel alkotmányozna

Jakab András alkotmányjogász óv a meggondolatlan ellenzéki tervektől, melyekből kormányra kerülés esetén könnyen káosz alakulhatna ki szerinte. Azt írta, inkább a feles törvények alapján is kivitelezhető változtatásokra kellene koncentrálni.

Esszét írt Jakab András alkotmányjogász, a salzburgi egyetem professzora a magyar ellenzék alkotmányozási lehetőségeiről a berlini Humboldt Egyetem és a Berlin Institute for Advanced Study közös blogján.

Írásában elemzi a magyar hatalmi berendezkedés aktuális állapotát és jellemzőit, vagyis a magyar "hibrid rezsim" természetét. "A magyar rezsim lényeges vonása a valószínű tagadhatóság, azaz, nem alkalmaz nyílt és brutális elnyomási módszereket, és a jogi szabályok is a legtöbb esetben a nyugati alkotmányosság határain belül maradnak" – fogalmaz.

Az alkotmányjogász szerint ezért "a reális és felelősségteljes kiút", több lépésből áll.

Először is fontos a jelenlegi ellenzék számára, hogy új parlamenti többségként "számos egyszerű többségű, iskolarendszert vagy egészségügyi rendszert megreformáló törvényt is alkothat, a kisfalvak önkényes anyagi támogatása (ami zsarolás a csaknem teljes választói támogatás érdekében) szintén azonnal korrigálható".

Feltárhatja az előző hatalom titkos ügyleteit, új külpolitikai megközelítést alkalmazhat, és leállíthatja "az uniós és nemzeti források visszaéléseit".

Szerinte bízni kell a jelenlegi kormánypárt tisztségviselőinek opportunizmusában is, vagyis hogy nem követnék fanatikusan a vesztébe a pártot és vezetőjét, mindent feláldozva. Szerinte a Fidesz szavazói sokkal jobban hisznek a jelenlegi hatalom mindenhatóságában, mint az azt irányító hivatalnokok.

(Ezen a véleményen van Majtényi László alkotmányjogász is, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet vezetője, aki a hvg360-nak adott interjúban azt mondta, Márki-Zay Péter kormánya nagyon gyorsan megbukna, ha egyszerű többséggel elkezdene alkotmányozni, illetve hozzányúlna a sarkalatos törvényekhez. Erre sem jogi, sem politikai lehetőséget nem lát.)

Jakab András szerint az alkotmánymódosításokkal meg kell várni egy újabb országgyűlési választás eredményeit, amelyen a jelenlegi ellenzék a jelenlegi kormány által felépített akadályok lebontásával már nagyobb támogatottságot, akár kétharmadot is képes lesz elérni. Az alkotmányjogász szerint egy új alkotmány létrehozása is csak ekkor képzelhető el, széles körű társadalmi egyeztetés során, melybe a Fideszt is be kell vonni.

Ezt a témát addig erőltetni szerinte kontraproduktív.

A jogász óv az egyszerű megoldások és az erőszakos cselekmények kilátásba helyezésétől. Szerinte ez akár kettészakíthatná nem csak a társadalmat, de az erőszakszervezeteket is. "Ha az új kormány tolja a kérdést, akkor előbb-utóbb két párhuzamos jogrendszer lesz az országban. A régi jogrendszer szerint a forradalmian új kormányt, míg az új jogrendszer szerint a mélyállam tagjait kell letartóztatni. Jó eséllyel a rendőrség, a titkosszolgálatok és a hadsereg is kettészakadna aszerint, hogy ki milyen jogrendszert követne. A helyzet ezután könnyen elképzelhetetlen erőszakos jelenetekké fajulhat" – fejti ki Jakab András.

 

Balázs Zoltán: Orbán is szembesülhet a kétharmados kormányzásra kalibrált rendszer hátrányaival

Feles többséggel is hozzányúlna az Alaptörvényhez és a sarkalatos törvényekhez Márki-Zay Péter, a részleteken egy jogászcsapat dolgozik. Balázs Zoltán filozófus, a Corvinus Egyetem tanára azt mondja, veszélyes és illuzórikus a kizárólagos hatalomgyakorlásra hivatkozva kétharmados törvényeket semmissé nyilvánítani. A sok sarkalatos törvény Orbán Viktor mozgásterét is szűkíti majd, ha a következő választást kisebb többséggel nyeri meg.

Szerinte az már megszokott, hogy a Fidesz-kormány alatt Magyarország "rendszeresen megsérti a nemzetközi és az uniós jogot. Ám megdöbbentő látni, hogy egyes ellenzéki politikusok hasonlóan tiszteletlenül viszonyulnak ezekhez a kötelezettségekhez (és ezt azzal indokolják, hogy a Fidesz-kormány is ezt tette, és csak próbálnak ellensúlyozni).

Az alkotmányjogász tehát óv a hirtelen, átgondolatlan kormányzati döntésektől, ha a jelenlegi ellenzék kerülne kormányra jövőre. "A jogfolytonosság megtörése létező lehetőség (és a jogtörténetben számos alkotmányozási folyamat valóban törvénytelen volt), de magyar viszonylatban a mai rezsimről ismereteink szerint egyszerűen nem érdemes erre az útra lépni. Nem indokolható a magyar jogrendszer jelenlegi állapotával, mivel egy hibrid rezsim jogrendszere. Nem kell szeretni a jelenlegi magyar jogrendszer tartalmát, de mielőtt beleugrunk a káoszba, érdemes átgondolni, hogy egy radikális lépéssel várható nyereség arányos-e a várható társadalmi költséggel" – fogalmaz Jakab András.

"Orbán 'csinált' egy csomó kis Matolcsyt, akik később talán nem lesznek vele kedvesek"

Hisztériakeltésnek tartja a hvg360.hu által megkérdezett szakértő, ha azt mondják, az ellenzéknek kormányra kerülve nem lenne mozgástere a jelenlegi alkotmányos rendszerben, illetve a sarkalatos törvények tömkelege között. Az tény, ez a mozgástér kisebb, mint ami szokásos és ideális, de apró lépésekkel így is el lehet érni változást.

 

Hirdetés