Magyar bírót jelöl Ausztria az Emberi Jogok Európai Bíróságának megüresedő posztjára
A testületbe minden tagállam egy bírót delegálhat.
A testületbe minden tagállam egy bírót delegálhat.
Jakab András alkotmányjogász óv a meggondolatlan ellenzéki tervektől, melyekből kormányra kerülés esetén könnyen káosz alakulhatna ki szerinte. Azt írta, inkább a feles törvények alapján is kivitelezhető változtatásokra kellene koncentrálni.
Jogi értelemben véve kettős államot hozott létre a NER: míg az alapvető jogállami keretek valóban léteznek, ezekhez kénye és kedve szerint bármikor hozzányúlhat a hatalom. A rendszer megváltoztatásához viszont nem elég a kormányváltás, társadalmi fejlődésre is szükség van - hangzott el az Eötvös Csoport szerdai konferenciáján.
Jakab András arról is beszélt, hogy bár rákeresett, nem talált nemzetközi példát arra, hogy a közvagyont máshol is alapítványokba szerveznék.
Egy profilszerűen sorosozó névtelen blogra hivatkozva vonta támadás alá a kormánymédia az MTA egyik volt kutatóját és állítja be Soros ügynökének. Az Akadémia Jogtudományi Intézetének vezetőjeként hivatkoznak rá, csakhogy Jakab András már lassan egy éve nem is dolgozik semmilyen minőségében az MTA-n.
Az MTA helyett az Osiris adta ki a fontos társadalmi problémákat taglaló kötetet, mert állítólag az MTA felső vezetése leszólt, politikailag nem lenne ez jó. Az Akadémia cáfol.
A Kossuth Klubban tartották meg szerda kora este a magyar társadalom és politika legfontosabb kihívásait összegezni kívánó Hegymenet című könyv bemutatóját. A könyv megjelenése kapcsán az elit felelősségéről tartott előadást Tölgyessy Péter, és az első Orbán-kormány gazdasági minisztere, Chikán Attila is felszólalt az eseményen.
Jakab András alkotmányjogász szerint az Alkotmánybíróság (Ab) pénteken közzétett határozata a testület elmúlt két és fél évének legfontosabb határozata volt.
Valószínűleg nem állná ki az alkotmányosság próbáját Orbán Viktor javaslata a pártok állami támogatásának felfüggesztéséről, bár a magyar alaptörvényből nem következik automatikusan a támogatási kötelezettség – mondta két alkotmányjogász a hvg.hu-nak. Az ötlet Orbán Viktor fejéből pattant ki, egyelőre a Fideszben sem tudják, megvalósul-e.
Több hamis hiedelem is kötődik az átalakulás előtt álló magyar választási rendszerhez: így soha nem iktatták az alkotmányba a 200 fős parlamentet, ahogy az Alkotmánybíróság sem követeli a parlamenttől a kisebbségek országgyűlési képviseletét. A Fidesz választási koncepciója arra utal, hogy a kormánypárt megkönnyítené a kétharmad újbóli megszerzését, a határon túliaknak adott „félszavazat” pedig nemzetközi egyezményekbe ütközik, ezért dupla vagy semmi alapon járna nekik a szavazati jog – állítja Jakab András, az alkotmánykommentár szerkesztője, a Heidelbergi Egyetemen oktatója a hvg.hu-nak adott interjúban.