A Fidesz-alelnök szerint a keresztény kultúra veszélyben van, az új német kormány pedig új birodalmat hoz létre, amelyben kiemelt cél a magyar nemzeti önazonosság elpusztítása.
Hajmeresztő történelmi párhuzamokért nem megy a szomszédba a Fidesz-elit: míg október 23-án Orbán Viktor a brüsszeli Brezsnyev-doktrínával riogatott, Németh Szilárd szerdán Kiss János altábornagy halálának 77. évfordulóján beszélt arról,
hogy Magyarországnak ugyanolyan kihívásokkal kell szembenéznie, mint 1944-ben.
Más szavakkal: a Fidesz-alelnök szerint ugyanaz a nyomás nehezedik az országra, mint abban az évben, amikor megszállta Magyarországot a náci Németország, több mint 400 ezer embert deportáltak haláltáborokba, átvonult az országon a keleti front, és ostrom alá került a főváros.
Szavaiból kibogozható, hogy Németh Szilárd egyébként csak az új német kormány „elnyomó” politikájára gondol: szerinte az Olaf Scholz kancellárral az élen formálódó koalíció célja, hogy „új birodalmat” alapítson, megváltoztassa Európát, létrehozza az európai egyesült államokat, és elvegye a nemzetek szuverenitását.
Az államtitkár ennél is tovább ment, ugyanis szerinte egészen konkrétan Magyarország az elszenvedője a német törekvéseknek. Ahogy fogalmazott,
meg akarják szüntetni nemzeti önazonosságunkat, magyarságunkat, keresztény hitünket, és fényes bevándorlójövőt szánnak nekünk. Szétzilálnák családjainkat is, elvennék tőlünk a saját gyermekeink nevelésének jogát, beengednék óvodáinkba és iskoláinkba az LMBTQ-szervezeteket.
Németh szerint összefogásra van szükség a „magyar nemzeti értékekért”, és úgy véli, a nemzeti önállóság elvesztése „testi, lelki és szellemi nyomorral, valamint gazdasági és kulturális hátránnyal jár.”
A nagyobbik kormánypárt újonnan újraválasztott alelnöke egyébként azt a Kiss János altábornagyot tisztelte meg a nem túl ízléses hasonlattal, akit 1944-ben a nyilasok fogtak el és végeztek ki, mert a magyar ellenállási mozgalomban vezető szerepet vállalt.