Magyarország orosz médiában sugárzott képéről szóló kutatásokat mutattak be egy online konferencián. Az ott megszólaló szakértők szerint az ukrán határ menti csapatösszevonások ellenére sem valószínű az orosz invázió. Ha mégis, Ukrajna valószínűleg akkor is egyedül harcol majd.
Magyarország az orosz propaganda szemével címmel szervezett kerekasztal-beszélgetést az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége, a Political Capital és a Globsec. A beszélgetés során két kutatás eredményeit is bemutatták. Az egyik alapján Magyarországról alapjában véve pozitív kép él az orosz médiában, de a Kreml érdekeinek megfelelően ez bármikor változhat. Erre volt példa, amikor az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulóján az orosz állami tévé riportja arról számolt be, hogy a nyugati titkosszolgálatok tevékeny szerepet vállaltak a forradalom kitörésében. Egyúttal az első, „baráti országban” szított „színes forradalomnak” nevezték 1956-ot.
Magyarországot a legtöbbször hivatkozási alapként használják az Európai Unión belüli törésvonalak hangsúlyozásra. Ezért jön kapóra a Kremlnek minden Brüsszelt célzó magyar lejáratókampány.
A másik kutatás a Political Capital és a Globsec együttműködésében az orosz és kínai befolyás hatásait vizsgálta Közép-Kelet-Európában. A tanulmány szerint az EU és NATO-tagállamok közül Magyarországnak a legnagyobb a sérülékenysége és a politikai vezetés elköteleződése is ezt erősíti. Oroszország számára azonban Magyarország közel sem olyan fontos szereplő, mint fordítva. Inkább illeszkedik olyan nagyobb stratégiai narratívákba, mint az EU-n belüli válság bizonygatása, vagy a migránshordákkal ijesztgetés.
Szicherle Patrik, a Political Capital elemzője szerint ennek bizonyítéka, hogy évek óta zajlanak manipulatív kampányok az uniós döntések ellen. Ezzel ellentétben pozitív gazdasági fókuszúak a narratívák Oroszországról és Kínáról és számos esetben akad példa vitatott együttműködésekre (Paks II, Budapest-Belgrád vasútvonal, Fudan-egyetem). A tanulmány szerint a NATO ki tud maradni ezekből a csatározásokból, de a magyar lakosság legkevesebb információval éppen a NATO-ról rendelkezik.
Rácz András, a Német Külkapcsolati Tanács főmunkatársa és Takácsy Dorka Oroszország-szakértőt Krekó Péter, a PC igazgatója kérdezte. Míg Takácsy Dorka azt emelte ki, hogy a magyar lakosság 30 százaléka stratégiai partnerként tekint jelenleg Oroszországra, Rácz András felhívta a figyelmet, hogy emellett az Egyesült Államokra csak az emberek 15 százaléka tekint ugyanígy. "Ez az ismerethiány alapvető eleme a sebezhetőségnek" - tette hozzá Rácz András, aki szerint a számokhoz érdemes hozzágondolni, hogy a stratégiai partnernek tekintett ország 7 éve folytat háborút nem messze a határainktól, melynek már magyar áldozatai is voltak.
Rácz szerint a Fidesz-orosz viszonyban 2009 novemberére datálható a kapcsolat gyökeres változása. Ekkor hívták meg az orosz kormányzópárt kongresszusára Orbán Viktort és került sor egy négyszemközti találkozóra közte és Vlagyimir Putyin között. Hogy ezen a találkozón mi hangzott el, azt talán sosem tudjuk meg, de a találkozó tényének üzenete legalább ilyen fontos volt. Ezután nem sokkal nyilatkozott úgy Orbán Viktor, hogy az oroszok nélkül nem igazán elképzelhető Paks bővítése. Az Oroszország-szakértő szerint nem az a baj, hogy a Roszatom építi az újabb blokkokat, hanem az, hogy sosem volt rá tender.
Az utóbbi hetekben az ukrán-orosz határ túloldalán tömegével felsorakozó orosz hadtestek jelentette fenyegetést magyarázva a kutatók egyetértettek abban, hogy egy nagyarányú invázió nehezen elképzelhető, az viszont könnyedén, hogy Putyin pszichológiai hadviselést folytat a csapatösszevonásokkal.
"A mostani Biden-Putyin találkozón viszont az amerikai elnök világossá tette, hogy bár minden segítséget megkap, de Ukrajnának ezt a háborút egyedül kell megvívnia" - mondta Rácz András. Hozzáteszi, ez Oroszországnak is óriási feladat lenne, ami akár évekig is elhúzódhatna.