Itthon hvg.hu 2021. december. 06. 14:03

"Hogyan gondolja ezt, miniszterelnök úr?" Orbán Viktort kérdezték a Parlamentben

Járványkezelés, orvos- és pedagógusbérek, nyugdíjak, infláció, Városháza-gate és kormányzati lopás – ezek voltak az Országgyűlésben az azonnali kérdések és válaszok órájának legtöbbet emlegetett témái. Orbán Viktor miniszterelnök is több kérdésre válaszolt.

Elsőként a Pegasus-ügyről, a megélhetés nehézségeiről és a gazdasági bevándorlókról kérdezte Jakab Péter, a Jobbik elnöke Orbán Viktort a Parlamentben. Orbán Viktor válaszát azzal kezdte, hogy boldog Mikulást kívánt, és megjegyezte: "akikkel ön szövetkezik, azok elvették a 13. havi nyugdíjat, elvettek egyhavi fizetést, megvágták a családtámogatási rendszert és devizahitel csapdába csalták a családokat, mi pedig kimentettük őket onnan".

Jakab Péter (Jobbik)
Túry Gergely

Viszonválaszában Jakab pedig visszakérdezett: "mit csinált ön az elmúlt 11 évben, erre mi a pártközpont válasza?". Annál, hogy "Gyurcsány", találjanak már ki valamilyen kreatívabb választ - javasolta. Aztán mikor megkérdezte, hogy "Mikor vette el a józan eszét a hatalom?", az ülésvezető elnök figyelmeztetésben részesítette Jakabot. Orbán Viktor azt válaszolta: "a baloldali blokk meg akarja szüntetni a rezsicsökkentést, önök az emberek megélhetését veszélyeztető programot hirdetnek".

Az MSZP-s Harangozó Tamás ezután arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy miért nem teszik ingyenessé a PCR-teszteket, és emlékeztetett: "mindeközben milliószámra semmisítenek meg PCR-teszteket". Orbán válaszában kitért arra: “a PCR-teszt semmin sem segít, csak az oltás segít”. Megjegyezte: “szinte mindenből kell megsemmisítenünk, amikor ekkora tételekkel dolgozunk”, de “mindenből van elegendő, jut mindenkinek”. Viszonválaszában Harangozó megjegyezte: egyetértenek abban, hogy az oltás a legfontosabb, ő is erre biztat mindenkit, de

Harangozó emlékeztette Orbánt, hogy “az ön országában halnak meg a legtöbben most is ebben a járványban”. Orbán szerint ez azonban nem igaz, mert "Magyarországnak semmi szégyenkeznivalója nincs".

Harangozó Tamás (MSZP)
MTI / Bruzák Noémi

"Hogyan gondolja ezt miniszterelnök úr?" - kérdezte ezután a kormányfőt az MSZP-s Szakács László, aki szerint a kormány "két vállra fektette a forintot". Szerinte "kiszámíthatatlanság, kapkodás van", ami bizonytalanságot és az alapvető élelmiszerek drágulását hozza, "értéktelenednek el a jövedelmek, a nyugdíjak". Emlékeztetett, hogy a környező országokban 4 százalék körüli az infláció, nálunk 6 százalék. Azt kérdezte Orbántól: "van-e mindennek felelőse és van-e kiút, ami nem gigaberuházás és a szuverenitásunkat sértő keleti hitelek?" 

A miniszterelnök válasza szerint az ellenzéki politikus téved, mert mindenhol magas az infláció. Vissza is kérdezett: "ha a helyzetértékelése igaz – és részben igaz –, és ilyen magas az infláció, miért akarják megszüntetni a rezsicsökkentést?". Viszonválaszában Szakács megjegyezte: "a forintot is elengedték, gazdátlannak tűnik". Orbán megnyugtatta az ellenzéki képviselőt, hogy azért "ezt a helyzetet nem nézzük tétlenül, ezért emeljük a minimálbért, vissza fogjuk állítani az önök által lerombolt 13. havi nyugdíjat is."

Orbán Viktor miniszterelnök
Túry Gergely

"Ki vállalja a felelősséget?" címmel az LMP-s Schmuck Erzsébet kérdezett ezután, aki a nyugdíjprémiumról beszélt, mondván: ezt az elmúlt 10 évben négyszer fizették, de sosem épült be a nyugdíjba". Azt kérdezte Orbántól: "mikor egyezik meg majd a januári nyugdíjemelés mértéke a ténylegesen várható infláció mértékével?" A miniszterelnök válaszában ismét megismételte: "ön azokkal van szövetségben, akik elvették a 13. havi nyugdíjat és tönkretették a magyar nyugdíjasokat". A nyugdíjak megőrizték 2010 óta a reálértéküket, sőt az 10 százalékkal nőtt azóta – folytatta Orbán. Megjegyezte: a jegybank előrejelzése alapján "2022-ben a nyugdíjakat nem 3, hanem 5 százalékkal fogjuk emelni". Az LMP-s politikus ezt üdvözölte, de szerint "jóval előbb el kellett volna a nyugdíjasok helyzetén javítani."

“Mi folyik itt?” címmel kérdezte a Párbeszéd politikusa, Tordai Bence a covid-halálozásokról a miniszterelnököt, emlékeztetve, hogy

eddig 36 ezer magyar halt meg a járványban, miközben “sírnivalóan amatőr a kormány járványkezelése”.

Tordai Bence (Párbeszéd)
MTI / Balogh Zoltán

Évente 13 ezer ember hal meg továbbá a légszennyezettség miatt és az elmúlt 4 télen 940 ember halt meg a hideg miatt – tette hozzá az ellenzéki politikus, aki szerint eközben “Felcsút kicsicsázására van idő, kizárólag a hazugsággal és lopással vannak elfoglalva”. Az ülésvezető elnök Tordait is figyelmeztette, majd Orbán azzal kezdte: “az egészségügy nincs szétverve", bár “önök uszítnak és izgatnak”, és nem támogatják a kormány erőfeszítéseit. Viszonválaszában Tordai Bence megjegyezte: “a kormány egy csődtömeg”. Feltette ismét a kérdést: “Orbán úr, összeszedi-e magát, hajlandó-e a magyar emberek életéért is tenni valamit? A miniszterelnök úgy válaszolt: a szakdolgozók bére ebben a ciklusban 72 százalékkal nőtt, “ami pedig a lopás kérdését illeti, zavarja önöket, hogy kiderült: el akarják adni a Városházát, és egy volt miniszterelnököt sikerült szerződtetni ingatlanügynöknek, úgyhogy

remélem sose fognak kormányra kerülni, mert akkor még a Parlamentet is eladnák.”

Szintén a Városháza állítólagos eladásáról kérdezett a fideszes Budai Gyula, aki a Belügyminisztérium államtitkárától kérdezte, milyen nyomozások indultak ez ügyben? Kontrát Károly államtitkár szerint "nem a kormánynak kell megmondani, mi a bűncselekmény és mi nem", erről a hatóság dönthet. A "Városháza-gate" és a fővárosi "ingatlanmutyi" ügyekben tájékoztatása szerint 14 feljelentés alapján indult már eljárás – mondta Kontrát, megjegyezve: további részleteket a nyomozás érdekei miatt nem mondhat. Viszonválaszában Budai Gyula "maffiaszerű hálózatot" emlegetett és azt kérte a nyomozó hatóságoktól, hogy a legalaposabban vizsgálják ki ezeket az ügyeket. Az államtitkár még megjegyezte:

"a rendőrség mindenkivel szemben határozottan fellép, aki megszegi a törvényt", eközben pedig pártbefolyástól mentesen is jár el.

Juhász Hajnalka (KDNP)
MTI / Soós Lajos

A KDNP-s Juhász Hajnalka képviselő LMBTQ-propagandáról beszélt következő kérdezőként, megemlítve, hogy "a baloldal nem támogatja a gyermekvédelmi törvényt", Magyarországnak viszont "Európa védőbástyájának kell lennie" ebben a kérdésben. Azt kérdezte az erőforrástárca államtitkárától, mit tesz a kormány a gyermekek nevelése érdekében. Rétvári Bence államtitkár válasza szerint "az LMBTQ-szervezetek új csatát kezdtek az óvodákban és az iskolákban", a szülők pedig azt szeretnék, ha ezekben az intézményekben "nem ellenük nevelnék a gyerekeket", még ha a baloldal így is gondolja. Hozzátette:

van ország, ahol a gyorséttermi gyerekmenü mellé adják a genderpropagandát, sőt van, ahol földrajzórán az LMBTQ-emberek földrajzi elhelyezkedéséről kell tanítani.

Viszonválaszában a KDNP-s politikus emlékeztetett a gyermekek születési nemének megfelelő nevelést garantáló Alaptörvényre, mire Rétvári Marx-idézeteket olvasott fel.

Ander Balázs (Jobbik)

A következő felszólaló, a jobbikos Ander Balázs oktatási kérdéseket feszegetett. Azt kérdezte: "harmadik kétharmados ciklusuk vége felé mi a helyzet a sokat ígért pedagógus-béremeléssel?" Hozzátette: nem a "NER-paraziták" gyerekei által látogatott elitiskolákra gondol, hanem a közoktatásra. Válaszában

Orbán Viktor elismerte: "a pedagógusbérek Magyarországon alacsonyak, az emelések elmaradtak",

de most 10 százalékos emelés következik, és reméli, hogy lesz mód a 2010-es évek elejeihez hasonló, újabb 50 százalékos bérrendezésre. Viszonválaszában Ander emlékeztetett: hiába emeltek, ha 2010 óta sokat romlott a forint, ezekből a bérekből pedig "nem lehet értelmiségihez méltó életet élni". Azt ígérte, hogy ezen fognak változtatni "a 2022-es győzelem után". Orbán Viktor úgy reagált: a helyzetet és a teendőket hasonlóan látják, de "lehet, hogy velünk sincsenek megelégedve, de önök elvették tőlük egyhavi fizetésüket" - utalt a pedagógusokra. Végül Orbán néhány, több évvel ezelőtti, Gyurcsány Ferencet bíráló idézetet olvasott fel Ander Balázstól, bár ezeknek a témához nem volt köze.

Rétvári Bence, az EMMI államtitkára
MTI / Kovács Tamás

"Hány embernek kell még meghalnia?" – kérdezte az azonnali kérdések és válaszok órájának utolsó felszólalója, az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó. Szerinte a mostani járványhelyzetben sok nehézséggel kell megküzdeniük mind a szülőknek, mind a pedagógusoknak. Ő is bírálta, hogy ötmilliárd forint értékű lejárt PCR-tesztet semmisítettek meg. "Hogyan fordulhat elő, hogy nem adták inkább oda ingyen azoknak a magyar családoknak, akik csak pénzért juthatnak hozzá?" - kérdezte az ellenzéki politikus. Rétvári Bence államtitkár válaszában egy, a kérdéshez nem tartozó témát vett elő és emlékeztetett, hogy

17 éve ön annak a kampánynak volt az arca, amelyben magyart magyar ellen uszítottak, magyarság ellen elkövetett bűnt követve el" 

– utalt a 2004-es, kettős állampolgárságról szóló népszavazáson a kormányzat "nem"-re buzdító kampányára. Reagálásában Bangóné Borbély Ildikó elhibázott járványkezelésről beszélt és az ennek apropóján "ellopott milliárdokról." Rétvári megjegyezte: "minden honfitársunk elvesztése fáj", de szerinte a 2020-as többlethalálozási adatokat tekintve – felsorolása szerint – Magyarországon számos országnál kevesebb volt a többlethalálozás.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.