A modellváltó egyetemek költségvetéséről született döntés az Országgyűlésben, a pénzügyi hátterükről az Innovációs és Technológiai Minisztérium gondoskodik.
115 igen, 28 nem szavazattal és egy tartózkodóval fogadta el az Országgyűlés azt a törvényt, amivel felhatalmazták a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztériumot a modellváltó egyetemek finanszírozására. A törvénytervezetet Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter nyújtotta be.
Palkovicsra rótt törvény az intézmények 2022 és 2026 közötti finanszírozására szól, azonban a miniszter hosszú távú, tizenöt-huszonöt, valamint három-hat évre szóló megállapodásokat köt az alapítványokkal.
A most elfogadott törvény táblázatos formában határozza meg, mekkora állami támogatásból gazdálkodhat a 21 alapítvány a következő években. Összesítve mintegy 1700 milliárd forintos összegről van szó, a legtöbb pénzt a vidéki tudományegyetemeket fenntartó alapítványok kapják.
Az elfogadott összegek magukban foglalják az alapítvány és az általa fenntartott felsőoktatási intézmény közfeladatainak finanszírozását, különösen a működési feltételek biztosítását és az oktatás finanszírozását.
A biztosított támogatás különböző részekre oszlik. Az alaptámogatás alapja az állami ösztöndíjas hallgatói létszám, a minőségi támogatás a minősítéssel rendelkező oktatói és kutatói létszámtól függ, az infrastruktúra-támogatás alapja a felsőoktatáshoz kapcsolódó hasznos beépített ingatlan mérete. A kiemelt felsőoktatási ágazati célokhoz kapcsolódó támogatás alapja "a nemzetköziesítés, tehetséggondozás, sport és társadalmi felzárkóztatás, valamint további egyedi célok megvalósítása". Ugyancsak elkülönülnek a hallgatói juttatások.