A Corvinus Egyetem volt rektora szerint egy kormány nem lehet tudományellenes.
Az egyetemek politikai értelemben sosem voltak a senki földje. Téves megközelítés azt mondani, hogy a kormány el akarná foglalni az egyetemeket, hiszen elfoglalni egy földet, egy fizikai valóságot lehet. Agyakat, gondolkodást nem lehet elfoglalni. Az egyetemek politikailag mindig is mutattak valamilyen elfogultságot – mondta Lánczi András a Corvinus Egyetem volt rektora, a Fidesz holdudvarába tartozó filozófus a Magyar Nemzetnek.
Az egyetemek átalakításáról Lánczi azt mondta, hogy most van először igazából módja a rendszerváltás óta egy jobboldali kormánynak, hogy megmutassa, mit gondol az egyetemekről és a kultúra egészéről.
A Magyar Nemzet újságírója felvetette, hogy a baloldali narratíva szerint a kormány tudományellenes, amire a CEU és az SZFE elleni támadást hozzák fel, illetve azt, hogy elvették a kutatóintézeketet. A volt rektor szerint ez a politikia kommunikáció része. „Ha az ellenfelemet ördöginek festem le, abból valamennyi megtapad” – mondta. Szerinte
egy kormány definíciószerűen nem lehet tudományellenes, mert akkor maga alatt vágja a fát. Bármit akar elérni egy politikai kurzus, legyen szó útfejlesztésekről vagy adópolitikáról, ahhoz tudás kell.
Lánczi nem tart attól, hogy az egzakt tudományokra szánják a forrásokat, és elengedik a problémásnak vélt bölcsészek, társadalomtudósok kezét. A filozófus szerint a mostani kormány deklarálta, hogy „minden olyan kutatást, szakot, ami a nemzetépítéshez hozzájárul – legyen szó nyelvészetről, történelemről, irodalomról vagy tanárképzésről – támogatni fog.
Arra viszont valóban nincs szükség, hogy egy zárt akadémiai világban eléldegélve kézzelfogható eredmény nélkül kutasson valaki”
– mondta.