Itthon hvg.hu 2021. július. 19. 19:45

Pintér Sándor: A magyar nemzetbiztonsági szolgálatok nem folytatnak illegális megfigyelést

A belügyminiszter Szél Bernadett kérdésére reagált, és kész a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén is válaszolni, bár a Fidesz frakciója nem tartja indokoltnak annak összehívását.

Pegasus-ügy
Friss cikkek a témában

A magyar nemzetbiztonsági szolgálatok nem folytatnak illegális megfigyelést, a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított állami szerveket pedig kormányzati és kormányzattól független intézmények rendszeresen ellenőrzik – írta Pintér Sándor belügyminiszter az MTI-n megjelent közleményében.

Pintér Szél Bernadett független országgyűlési képviselő írásos megkeresésére reagált, aki arra volt kíváncsi, ki vásárolta meg a Pegasus izraeli kémszoftvert, és mely belügyi, vagy nemzetbiztonsági szervek vettek részt „az illegális megfigyelésekben”. A belügyminiszter leszögezte, hogy a konkrét kérdéseket kész megválaszolni az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának zárt ülésén is.

Ez utóbbi kijelentés már csak azért is érdekes, mert hétfőn Halász János, a bizottság fideszes alelnöke a teljes Fidesz-frakció nevében közleményt adott ki arról, hogy nem indokolt a bizottság ülésének összehívása, mert a “baloldali sajtóban megjelent hírek megalapozatlanok és pusztán a politikai hangulatkeltést szolgálják.” A kijelentés szinte pontosan akkor érkezett, amikor Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt nyilatkozta, egy bizottsági vizsgálat a törvényes módja az ügy tisztázásának.

A nemzetbiztonsági szolgálatok egyébként az igazságügyi miniszter hozzájárulásával végezhetnek titkos megfigyelést.

A Direkt36 vasárnap írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.