Itthon hvg.hu 2021. július. 06. 09:26

Öt évet is kaphat a vidéki sportorvos, aki 40 ezer forintért osztogatott versenyengedélyt

Ő a hálapénz-kommandó első fogása.

Vizsgálat nélkül adott versenyengedélyt magyar sportolóknak egy sportorvos, aki mindezért 40 ezer forintot kapott; minderre a hálapénz-kommandó vizsgálata derített fényt a Bors szerint. A bulvárlap szerint ő a január óta működő szerv első fogása.

Idén januártól lépett életbe az a változás, amikor már édesmindegy, hogy önszántából és mikor ad hálapénzt az orvosnak a páciens, mert ha ilyet tesz, vagy ilyenre kéri az orvos, és ő fizet,

akkor mindketten bűncselekményt követnek el.

Hogy hasonló incidensek ne történhessenek, álruhás hálapénz-kommandósok ellenőrzik az orvosokat, akik a Nemzeti Védelmi Szolgálat keretében létrehozott Egészségügyi Szolgáltatók Védelmi Főosztály nevű szervezetéhez tartoznak.

Akár tíz évet is kaphat egy orvos, aki hálapénzt fogad el

Ha egy főorvos záros időn belül legalább háromszor fogad el hálapénzt, és mindezt három különböző betegtől, akkor öt és tíz év közötti börtönbüntetésre számíthat. Éppen annyira, mint az, aki több milliárd forintot csal el a költségvetésből. Sőt, ha egy orvos csak gyanúsított lesz vesztegetési ügyben - az ártatlanság vélelmétől függetlenül -, már nem gyakorolhatja a hivatását.

A Nemzeti Védelmi Szolgálat március elseje óta végez ellenőrzéseket. „A bűnfelderítés egyik eszköze a megbízhatósági vizsgálat” – mondta a Borsnak Váradi Piroska rendőrezredes, a Nemzeti Védelmi Szolgálat Korrupciómegelőzési Főosztályának vezetője.

Úgy folytatta:

Ez egyben megelőzési eszköz is, ezt a szervezet létezése óta, tíz éve használjuk. Nagyon nehéz volt elfogadtatni a védett állományunk körében, mint most az egészségügy területén. De én jobb szeretem az integritásteszt elnevezést. Ennek során megalapozott indokok alapján és előzetes ügyészi engedély birtokában a szolgálat speciális képzettségű munkatársai a valóságban is előforduló élethelyzetet teremtenek. Ilyenkor a vizsgált személyt beteg vagy a beteg hozzátartozója szerepét játssza el kollégánk, úgymond álruhát ölt.”

Az ezredes szerint a teszt célja, hogy kiderüljön: az egészségügyi dolgozó elfogadja-e a vesztegetési összeget, illetve visszaél-e hivatali vagy munkaköréből fakadó helyzetével. Egy személlyel szemben évente három alkalommal rendelhető el teszt elvégzése.

„Fontos, hogy a teszt során lehet titkos információgyűjtést folytatni, de bírósági engedélyhez kötött eszközt nem lehet bevetni. Gondolok itt a lehallgatásra, titkos kutatásra, küldemény titkos megismerésére, e-mailek és más informatikai adatok titkos megfigyelésére … Ezzel szemben kép és hangfelvétel készíthető, de kizárólag a vizsgálat lefolytatására szolgált idő alatt, a beépített kollégánk és a tesztelt személy közötti párbeszédet rögzítheti. Ez később bizonyíték lehet” – mondta a lapnak Váradi Piroska, aki szerint a közelmúltban két eljárást is lefolytattak bejelentés után.

Ennek keretében bukott meg a vidéki sportorvos is, aki Váradi szerint sok vizsgálatot végzett rövid idő alatt, válogatott sportolók, olimpikonok alkalmassági, egészségi állapotát volt hivatott vizsgálni. „Megbukott a megbízhatósági teszten, vesztegetés bűntett megalapozott gyanúja miatt megtettük a feljelentést az illetékes rendőr-főkapitányságon. Ha bebizonyosodik a bűnössége, akár öt évet is kaphat” – mondta az ezredes.

Egy másik esetben a beépített kolléga által felajánlott pénzt visszautasította az orvos, így ő Váradi szerint átment a teszten.

Hirdetés