Egy szerda esti határozatban létrehozta az új egyetemi alapítványokat a kormány.
Tizenegy egyetem alapítványi fenntartás alá helyezéséről már április végén döntött az Országgyűlés, a törvények augusztus 1-jén hatályba lépnek, de mint a hvg.hu nemrég felhívta a figyelmet, az alapítványoknak eddig semmi nyomuk nem volt.
A kormány ezt most pótolta: egy szerda este közzétett kormányhatározattal létrehozták az alapítványokat, és az intézmények fenntartói jogát mint vagyoni értékű jogot átruházták rájuk.
Induló vagyonként összesen 6,6 milliárd forintot kaptak, és eltérő összegben további juttatásokról is döntött a kormány.
Ezzel lehetővé válik, hogy az alapítói jogok gyakorlására kijelölt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kinevezze a kuratóriumok elnökeit és tagjait, akiket a továbbiakban már ő vagy egy következő kormány illetékes tagja sem válthat le, mert a törvény szerint a jövőre nézve „az alapítói jogok teljes körének gyakorlására” ezeket a testületeket jelölik ki.
Két új formában működő felsőoktatási intézményhez középiskolákat is csatoltak a fenntartói jog átadásával:
- a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Bánki Donát Technikuma a Dunaújvárosi Egyetemhez,
- az Északi Agrárszakképzési Centrum Tokaji Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium, valamint a Szerencsi Szakképzési Centrum Tokaji Kereskedelmi és Idegenforgalmi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium pedig a Sárospatakon újonnan megalakuló Tokaj-Hegyalja Egyetemhez kerül.
A kormány intézkedett a szintén áprilisi törvény alapján az egri Eszterházy Károly Egyetem átadásáról a katolikus egyháznak, egyúttal 5,5 milliárd forintot adott az átvevő egri főegyházmegye közelebbről meg nem határozott „folyamatban lévő beruházásainak folytatására”. A határozatban újdonság, hogy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest megbízták: az egyetem átadása kapcsán kezdeményezze a Szentszékkel kötött megállapodás módosítását.