A miniszterelnök szerint Magyarország lokomotívjaiként fogják húzni az egyetemek a gazdaságot.
Orbán Viktor miniszterelnök és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter kedden a modellváltó egyetemeket fenntartó 21 alapítvány kuratóriumi elnökeivel tárgyalt az ITM épületében – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
“A modellváltó egyetemek küldetése, hogy Magyarország lokomotívjaiként húzzák előre hazánk gazdaságát, erősítsék versenyképességét” – mondta a miniszterelnök, aki szerint “nemcsak új irányítási rendszer, hanem egy teljesen új magyar egyetemi rendszer jött létre.”
Orbán elmondta, a kuratóriumok valódi gazdái az egyetemeknek, amelyek leváltak az államról. Egyetlen miniszter vagy államtitkár helyett a modellváltó intézményeknél huszonegy kuratóriumi elnök és több mint száz kuratóriumi tag felel a jövőben az oktatási és kutatási teljesítmény javításáért, a képzések színvonalának növeléséért.
A miniszterelnök arra nem tért ki, hogy a kuratóriumok jelentős részének kormánypárti politikusok lesznek az elnökségi tagjai.
“Az egyetemektől azt várjuk, hogy ne középszerűek legyenek, hanem kiváló, minőségi szakembereket képezzenek; az állam ehhez kész finanszírozást biztosítani, az intézmények saját fejlesztési tervei alapján” – mondta Orbán.
Az előző héten megszavazott átalakítás után csak az ELTE, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Képzőművészeti Egyetem és a Zeneakadémia maradt állami egyetem. Orbán Viktor egyik legfőbb érve az volt a modellváltás mellett, hogy soha nem látott anyagi lehetőségeik lesznek így az egyetemeknek, ugyanis 1500 milliárd forint juthat majd fejlesztésekre. Palkovics László miniszer szerint pedig korszerűbbekké válnak majd a képzések, nyitottabbak lesznek a gazdaság igényeire, és a vállalatokkal is hatékonyabban tudnak majd együttműködni.
Felsőoktatási intézmények mellett alapítványi tulajdonba kerülnek kastélyok, üdülők, kikötők, parkok, földbirtokok, színház, klinikák, részvények is, az alapítványi konstrukcióval a kormány kiszervez az állam alól oktatási, kulturális, egészségügyi, mezőgazdasági, emlékezetpolitikai tevékenységeket is.
A lépés kritikusai szerint valójában a kormány párhuzamos államot épít arra az esetre, ha elbuknák a választást, és ellentételezés nélkül szervez ki jelentős vagyont az alapítványokba.