Az Európai Bizottság elnökét aggasztja a jogszabály, azt írta, hogy nem lenne szabad senkit sem szexuális irányultsága alapján megkülönböztetni.
Nagyon aggaszt az új magyarországi törvény. Felmérjük, hogy sérti-e a vonatkozó uniós jogszabályokat – írta szerda este a Twitteren Ursula von der Leyen az Európai Bizottság (EB) elnöke.
Von der Leyen azt is hozzátette, hogy olyan Európában hisz, amely elfogadja a sokszínűséget, nem pedig olyanban, amely elrejti azt a gyermekek elől. Azt is leszögezte a tweetben, hogy nem lenne szabad senkit sem szexuális irányultsága alapján megkülönböztetni.
Very concerned about the new law in Hungary.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 16, 2021
We are assessing if it breaches relevant EU legislation.
I believe in a Europe which embraces diversity, not one which hides it from our children.
No one should be discriminated on the basis of sexual orientation.
Az uniós jogszabályok értelmében az Európai Bizottság elvileg indíthatna kötelezettségszegési eljárást a magyar kormány ellen a szexuális kisebbségek megbélyegzése és hátrányos megkülönböztetés miatt.
Az ügy szóba került az EB napi sajtótájékoztatóján, ahol az EUrológus brüsszeli tudósítójának ismételt kérdéseire, amely azt firtatta, hogy mennyi idő kell még a Bizottságnak, hogy elemezze a törvényt, és cselekedjen a homoszexuálisok jogainak védelmében, a Bizottság vezetőszóvivő-helyettese, Dana Spinant azt mondta: "Nem rettenünk meg, ki fogjuk fejezni a véleményünket, de azt alapos elemzésre kell építeni, hogy mi is szerepel valójában a törvényben, és mi azzal a gond. Nem fogunk rögtön eredményt hirdetni, és felületes elemzést adni a törvényről, amit épp csak elfogadtak."
Az európai uniós jogrend egyik alappillére a megkülönböztetés tilalma, az EU Alapjogi Chartája kimondja: Tilos minden megkülönböztetés, így különösen a nem, faj, szín, etnikai vagy társadalmi származás, genetikai tulajdonság, nyelv, vallás vagy meggyőződés, politikai vagy más vélemény, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés.
Az Európai Bizottság még egy jó ideig gondolkozik, lépjen-e a magyar homoszexuálisok védelmében
Alaposan elemeznie kell az Európai Bizottságnak, mi szerepel a homoszexualitást a pedofíliával összemosó törvényben, és az mit jelent a magyar LMBTQ-közösség számára. Az Európai Néppártnak elég volt egy fél nap is, hogy lépjen a diszkrimináció miatt.
Kedden fogadta el az országgyűlés a pedofilellenesnek nevezett, ám egyúttal melegellenes jogszabályt. A törvény egyik pontja szerint tilos 18 éven aluliak számára nemcsak a pornográf vagy a szexualitást öncélúan ábrázoló tartalom elérhetővé tétele, hanem az olyan tartalom is tiltólistára kerülne, amely „a nem megváltoztatását vagy a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg”.
Kocsis Máté és Selmeczi Gabriella május 26-án nyújtották be a javaslatot, amely szerint sokkal szigorúbban büntethetők lesznek a pedofilok. A törvénycsomagba később olyan részleteket is beletettek, amelyek alkalmasak a pedofília és a homoszexualitás összemosására. A parlament kedden 157 igen, 1 nem mellett elfogadta a törvénycsomagot.
A törvény ellen tízezres tömeg tüntetett hétfőn este a Kossuth téren “propagandatörvény helyett elfogadást” követelve, majd szerdán a Sándor-palota előtt demonstráltak, ahol azt kérték a tiltakozók, hogy Áder János ne írja alá a jogszabályt.
Az elfogadott törvény komoly nemzetközi visszhangot váltott ki. Aggodalmát fejezte ki a törvény miatt az amerikai nagykövetség, és Michael Roth, a német külügyminisztérium európai ügyekért felelős államminisztere is.
Az Európai Néppárt holland képviselője, Jeroen Lenaers rendkívüli ülést kezdeményezett az Európai Parlament állampolgári jogi, jogi és belügyi szakbizottságában.
A törvény nyilvánvalóan megsérti az uniós alapjogokat, diszkriminálja az LMBT-közösséget, korlátozza a szabad véleménynyilvánításhoz és oktatáshoz való jogokat – írta a kereszténydemokrata EP-képviselő a Twitteren.
Clément Beaune, Franciaország európai ügyekért felelős államtitkára pedig azt mondta, hogy az Európai Tanács Általános Ügyek Tanácsa a jövő hét folyamán fog tárgyalni a kedden elfogadott magyar törvényről.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerdán arról beszélt Pozsonyban, hogy nem számít nagyobb ellenállásra, mert szerinte tagállami joghatóság, hogy milyen szabályok vannak érvényben a gyerekek védelmére és a pedofilokkal szemben.
Szijjártó tagadja, hogy összemosták volna a homoszexualitást a pedofíliával
A külügyminiszter nem számít nagy nemzetközi ellenállásra, szerinte tagállami hatóság, milyen szabályok vannak érvényben a kérdésben.