Itthon hvg.hu 2021. június. 16. 15:10

Az afganisztáni háborúban átéltek miatt támadhatott késsel Pápán egy volt katona járókelőkre

Magyarországon nincsenek veteránintézmények, a leszerelt katonákra nincs rálátása a honvédségnek.

Nem beszámítható a Veszprémi Törvényszék szerint az a magyar afganisztáni veterán, aki 2018-ban késsel támadt egy járókelőre Pápa belvárosában, majd az áldozat segítségére siető férfi torkát is el akarta vágni – számolt be a Kékfény. A férfi azután támadt több emberre, mert azt hitte, az életére törnek. A férfi ellen több emberen elkövetett emberölés kísérlete miatt emeltek vádat.

A szakértők szerint a harctéri traumáknak köze lehet a férfi elmebetegségének kialakulásához. A volt katona most az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyítóintézetbe kerül. Elvileg csak akkor engedik majd ki, ha meggyógyult, vagy már nem jelent veszélyt senkire.

Az elmúlt években a NATO-tagságból fakadó kötelezettség miatt több ezer magyar katona vett részt külföldi missziókban, megjárták Afganisztánt, Irakot, Koszovót, Grúziát, a Sínai-félszigetet. A riport szerint ezeken a helyeken a szolgálat közvetlen veszélyt jelent és gyakran megtapasztalják a katonák a harctér borzalmait.

Andó Sándor, a Magyar Honvédség főpszichológusa azt mondta, az elmúlt hét évben 12–13 alkalommal került sor repatriálásokra, vagyis amikor hazaküldenek egy katonát. Andó szerint a missziókból hazatérő katonák egészségügyi szűrésen esnek át, ennek része egy pszichológiai teszt is. A katonáknál gyakori az álmatlanság, a szorongás vagy a poszttraumásstressz-zavar, ők kérhetnek segítséget a honvédség pszichológusaitól. Azonban akik leszerelnek, azok kikerülnek a honvédség látóköréből, Magyarországon ráadásul nincsenek veteránintézmények. Azt Andó Sándor is elismerte, hogy ideje lenne elgondolkodni ezek létrehozásán.

(Képünk illusztráció)

Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.