A tüntetés szervezői szerint a kormány tervezett módosítása elveszi tőlük a szabad választás lehetőségét és nagyon megnöveli az egyébként is hosszú várólistákat.
Nyilvános tiltakozást szervez a meddőségi klinikák állami kézbe vétele ellen egy érintett édesanya. A deklaráltan politikamentes megmozdulást vasárnap délutánra tervezik a Kossuth Lajos térre, az eseményre már több mint ezren jeleztek vissza.
A szervező, Kazinczy Krisztina korábban az RTL Híradónak azt mondta: felháborította, hogy a kormány meg akarja szüntetni azokat a magánklinikákat, amelyek segítségével az ő gyereke is megszületett. Szerinte a tervezett módosítással még tovább kell várniuk a pároknak, hogy bejussanak az állami klinikákra, és még nagyobb tömeg lesz.
Mint azt a hvg.hu korábban megírta, a múlt héten az egyes vagyongazdálkodási kérdésekről szóló törvényjavaslat módosításai között bukkant fel néhány paragrafus, amelyekből kiderült, hogy a jövő nyártól kizárólag állami meddőségi klinikákon lehetne kezelni Magyarországon az erre jogosult nőket. A még működő három magán meddőségi klinika jövő nyáron elveszítené a működési engedélyét, de már idén szeptember 30-tól sem kezdhetnének bele új beavatkozásokba.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a lépésre pénzügyi visszaélések miatt van szükség, csakhogy ennek nem sok alapja van, a meddőségi magánklinikák ugyanis egyetlen fillér állami támogatásban vagy finanszírozásban nem részesülnek, a kezelés árát a páciensek fizetik.
A tüntetés szervezői – és a hvg.hu-nak korábban megszólaló szakemberek – szerint az államosítás következményeként az eddig magánintézménybe járó jelentős számú páciens az állami ellátásban fog sorban állni, növelve ezzel az így sem rövid állami várólistákat. Azért is tiltakoznak, mert a módosítás elvenné tőlük a szabad választás lehetőségét, valamint felháborítónak találják, hogy a magánintézetekben lefagyasztott embrióikat át kell adjuk az államnak.
A kormány ködös érveléssel vérezteti ki a meddőségi magánklinikákat
Gulyás Gergely lényegében azzal vádolta meg a meddőségi magánklinikákat, hogy visszaélnek állami forrásokkal. Holott nem is kapnak állami támogatást. A családokért felelős tárca nélküli miniszter szerint ha a szolgáltató nem szerződik a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel, akkor nem biztosított az átláthatósága, ezért indokolt megvonni a megmaradt magánklinikák működési engedélyét.