A magyar adatgyűjtés a WHO ajánlásait követi, beleszámítják azokat az eseteket is, ahol a Covid hozzájárult az alapbetegség súlyosbodásához, a beteg halálához. A balesetben elhunyt koronavírus-fertőzötteket a WHO szerint nem kell feltüntetni a statisztikában, Gulyás Gergely azonban azt mondta korábban, hogy a magyar adatokban szerepelt ilyen áldozat is.
Hosszú küzdelem árán, de most megkaptam Müller Cecíliától a Covid-halálesetek definícióját, azaz annak szakmai meghatározását, hogy ki minősül a koronavírus áldozatának a hazai statisztikákban
– közölte Szél Bernadett a Facebookon.
A poszt szerint a magyar adatgyűjtés az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásait követi. A WHO egyrészt kimondja, hogy a Covidtól független halálozásokat (pl. közlekedési baleset) ne számítsák bele a statisztikába, de a Coviddal összefüggésbe hozható halálozásokat igen. A legtöbb ország így is tesz, ahogy Magyarország is: beszámítja azokat az eseteket is, ahol a Covid hozzájárult az alapbetegség súlyosbodásához, a beteg halálához.
Másrészt a WHO javasolja a teszttel megerősített és a valószínűsített esetek beszámítását is, ami alapján az országok két csoportba sorolhatók: a tesztalapú és a diagnózisalapú módszert alkalmazók közé. Magyarország itt sem lóg ki a sorból, pozitívteszt-alapú besorolást alkalmaz. Így jár el Csehország, Ausztria, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina, Olaszország, Spanyolország, Nagy-Britannia, Dánia, Hollandia, Norvégia, Izland – olvasható a válaszban.
A magyar kormányt a lesújtó magyar halálozási adatok miatt rengeteg kritika érte, különösen mióta Orbán Viktor miniszterelnök tavaly szeptemberben a védekezés sikerét a halálesetek számában mérte.
Tényleg a magyar halálozási adatok a legrosszabbak a világon?
A járvány kezdete óta összesített számok szerint lakosságarányosan csak Csehország és San Marino előzi meg Magyarországot az egymillió főre jutó koronavírusos halálesetek számban, de a jelenlegi trendek szerint hamar az élre kerülhetünk. A kormány szerint ezek az adatok nem mutatják a valós képet, a központi kommunikáció ma már inkább a hazai többlethalálozásra mutogat.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter már március végén azzal vágott vissza a kritikákra, hogy minden uniós ország különböző protokoll szerint jelenti a haláleseteket, ezért nagyon sok eset van más országokban, amit mi egyébként koronavírusos halálként tüntetünk fel, máshol pedig nem számít ennek.
Szél nem véletlenül említette a közlekedési baleseteket, mert Gulyás azt is mondta, hogy Magyarországon a statisztikának volt része olyan elhunyt is, aki közlekedési balesetben hunyt el, és halála után a koronavírust is kimutatták a szervezetében. Müller Cecília azonban a képviselőnek küldött válaszában külön kiemeli a WHO által leírtakat, azaz hogy „az igazolt fertőzöttnél a fertőzéstől függetlenül bekövetkezett baleseti halál ne szerepeljen az adatok között”.
A képviselő nem először futott neki az adatigénylésnek a koronavírusos halálesetek miatt. Első körben Müller Cecília egy Orbán Viktor-interjút küldött vissza a képviselőnek.
Szél Bernadett adatigénylésére egy Orbán-interjút küldött vissza Müller Cecília
A képviselő azt akarta megtudni, milyen kritériumok alapján sorolnak valakit a koronavírus áldozatai közé.