Itthon hvg.hu 2021. április. 21. 16:21

Zárt ajtók mögött folynak a vizsgálatok a Covid–19 elleni oltások eredményességéről

Egyetemi körökben elemzik az oltóanyagokat, de onnan információ nem szivároghat ki.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Oltást kapott, mégsem mérhető a védettsége. Ágynak esett, mert az oltás ellenére covidos lett. Leginkább a kínai Sinopharm vakcinájával beoltottakról terjednek ilyen információk, azonban nem tudni, mennyi bennük az igazság.

Egyetlen oltás sem százszázalékos, de azt azért a kínai szerről is jó lenne tudni, hogy mennyire hatásos, hiszen a „nyugati” vakcinákról, köztük is leginkább a Pfizer–BioNTech és az AstraZeneca készítményéről már elég sok adat ismert.

Mivel Magyarország százezreket oltanak be a Sinopharm-vakcinával, a hazai hatóságok és kutatók élen járhatnának abban, amit eddig a gyártó is elmulasztott: felmérhetnék a szer hatásosságát.

Ám a kormány inkább a szómágiában hisz, és a választókat hívogatja hogy bemesélje nekik az ellenzék oltásellenességét. Ennél még az is jobb lenne, ha számmisztikával foglalkozna, mert akkor talán észrevenné az adatokat.

A HVG értesülése szerint egyetemi körökben már folynak vizsgálatok a Covid–19 elleni oltások eredményességéről, ám szigorúan zárt ajtók mögött, nyilatkozattételi tilalom alatt.

Így nem csoda, hogy egyre többen élnek a hazai laboratóriumok ajánlataival, és az oltás után teszteltetik magukat. Ez azonban sokszor csak arra jó, hogy a páciens felbosszantsa magát. Magánúton azért is nehéz felmérni a védettséget, mert nem mindegy, melyik antitestet vizsgálják, ráadásul az immunrendszer több módon is védekezik.

Hogy ez pontosan mit jelent, és mire kell odafigyelni, arról a HVG csütörtökön megjelenő számában és a HVG360-on lehet olvasni.

Hirdetés