A külügyminisztérium közleménye szerint Németországnak és Magyarországnak is rossz tapasztalata van a véleményterrorról.
Németország budapesti nagykövetségének ügyvivőjét hivatalába kérette csütörtök reggel Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára – közölte a tárca. A megbeszélés témája az volt, hogy Petry Zsolt „magyar állampolgárt” németországi munkaadója a napokban elbocsátotta.
A közlemény szerint az államtitkár kifejezte a kormány megütközését afelett, hogy „Németországban egzisztenciális retorzió érhet bárkit is nézetei törvényes keretek között történő közlése miatt”.
„Németországnak, ahogyan Magyarországnak, közvetlen történelmi tapasztalatai vannak a legteljesebb véleményterrorról, így a szólásszabadság alapjoga feletti őrködés közös erkölcsi kötelességünk. Bármely világnézeti alapon is történjék, a szabad véleménynyilvánítás korlátozása a magyarok számára elfogadhatatlan, mert egy olyan rendszert idéz, amely elleni küzdelmükben honfitársaink ezrei adták életüket” – olvasható a közleményben.
Hangsúlyozták, hogy Magyarország számára Németország kiemelt fontosságú partner marad, amellyel az „őszinteség szellemében vitatjuk meg közös jövőnk fontos kérdéseit”.
Horn Gábor: Sportolók és a normák
Hova álljon a liberális ember, amikor a szerződések tiszta és átlátható, a piacgazdaság működéséhez elengedhetetlen minősége kerül szembe a véleményszabadság gyakorlásával, ráadásul még az idegenellenesség is képben van?
Petry Zsolt kapusedzőtől kedden azonnali hatállyal megvált a német labdarúgó-bajnokságban szereplő Hertha BSC azután, hogy a Magyar Nemzetnek adott interjúban kritizálta Gulácsi Pétert, a magyar válogatott és az RB Leipzig kapusát, amiért kiállt a szivárványcsaládok mellett, a bevándorlást pedig úgy írta le, mint az okot, amely miatt bűnözők lepték el Európát.
A Hertha kedden közleményben jelentette be, hogy nem tudtak az interjúról, de a lap hétfői számában megjelent beszélgetés tartalmának megismerése után a kapusedző menesztése mellett döntöttek. Hozzátették, elégedettek Petry munkájával, nyilatkozata azonban nem illeszkedik a Hertha toleranciával és esélyegyenlőséggel kapcsolatos szellemiségéhez.
Megvált Petry Zsolttól a Hertha BSC a Magyar Nemzetben megjelent interjúja után
A klub arra hivatkozva küldte el Dárdai Pál vezetőedző munkatársát, hogy a lapnak tett nyilatkozata nem felelt meg az általuk vallott értékeknek.