Az operatív törzs szerint a lakosság 16,4 százalékát már beoltották, és még a németek is átvennék a magyar oltóprogram egyes elemeit.
Gyors tempóban oltanak Magyarországon, a lakosság 16,4 százalékát már beoltották – hangzott el az operatív törzs keddi tájékoztatóján. György István államtitkár, az oltási munkacsoport vezetője szerint a következő hetekben is az idősek oltását tartják a legsürgetőbb feladatnak.
Az államtitkár közölte: az elkövetkező héten összesen 215 ezer regisztrált idős beoltására nyílik lehetőség. Emellett folytatódik a katonák, illetve a rendőrök oltása is. Elmondása szerint hamarosan munkába állnak a Magyar Honvédség oltóbuszai, amelyeket a kistelepülésekre fognak irányítani. Rajtuk kívül a járóbeteg szakrendelőket is bevonnák a folyamatba.
György István szerint “nincs semmiféle káosz”, az oltások jól szervezetten zajlanak, amit az is jól mutat, hogy szerintük Németországban a "magyar modell" átvételére készülnek. Legalábbis amennyiben náluk a nagy oltóhelyek nem váltak be, így az államtitkár szerint felvetődött, hogy a háziorvosokat is beléptetnék az oltási munkálatba, ahogy az Magyarországon zajlik.
Müller Cecília országos tiszti főorvos szerint “elemi erővel tombol a járvány” Európában és Magyarországon is, amelyet a sokkal fertőzőbb, sokkal súlyosabb megbetegedéshez vezető brit vírusmutáció okoz.
Müller szerint a variánsnak itthon szinte 100 százalékos a jelenléte.
A tiszti főorvos kitért rá, hogy a kórokozó ellen kétféle fegyverünk van, az egyik a higiénés szabályok betartása, a másik a vakcina. Szerinte nem szabad válogatni a vakcinák között, mert nagyon nagy az egészségügyi rendszer leterheltsége. Közölte, hogy ma már sok fiatal is lélegeztetőgépen van, olyanok is, akiknél nem találtak alapbetegséget.
A jó idővel többen mennek a játszóterekre, ez azonban egy pandémiás időszakban Müller Cecília szerint megelőző intézkedéseket kíván. Az első, hogy a homokot, ott, ahol a terület nem volt letakarva, ajánlatos kicserélni, a játékokon fertőtlenítő mosást kell végezni. A fenntartónak pedig gondoskodnia kell róla, hogy az eszközök tiszták maradjanak. Müller szerint fontos az is, hogy a játszóterekre csakis egészséges szülők és gyermekek menjenek be.
Egy másik kérdés arra vonatkozott, miért van szüksége az országnak még két keleti vakcinára. Erre a tiszti főorvos úgy felelt, “minél több, minél gyorsabban jön, annál jobb”. Elmondása szerint nem tudnak addig várni, amíg a nyugati vakcinák megérkeznek.
A tájékoztatón elhangzott: jelenleg 285 fő aktív fertőzött van az egészségügyi szférában, a járvány kezdete óta pedig az összes igazolt fertőzött 1,4%-a volt egészségügyi dolgozó.