A rektor és a kancellár közös előterjesztését egyhangúlag támogatta a szenátus.
A Testnevelési Egyetem (TE) hivatalosan is jelezte a fenntartó Innovációs és Technológiai Minisztériumnak, hogy közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézménnyé kíván alakulni – derül ki a honlapján megjelent közleményből.
Az TE szenátusa hétfőn tárgyalta és támogatta Prof. Dr. h. c. Mocsai Lajos rektor és Dr. Genzwein Ferenc kancellár erről szóló előterjesztését.
A húszfős testületből 18-an igennel voksoltak, ketten tartózkodtak.
Mocsai szerint „az új működési modell megvalósítása a Testnevelési Egyetem alapvető szakmai, akadémiai autonómiájának megőrzése és fejlesztése mellett az intézmény hosszútávú fennmaradását, működési stabilitását és hatékonyságát szolgálja”.
Újabb egyetem indulhat el a modellváltás felé
A Magyar Táncművészeti Egyetemnél is vizsgálják a modellváltás lehetőségét, a BME-nél, az NKE-nél és a Zeneakadémián nincs napirenden a kérdés. Az Óbudai Egyetem már indítványozta a fenntartóváltást, míg a Budapesti Gazdasági Egyetemnél még egyeztetések zajlanak a kérdésben.
Januárban a nagy vidéki tudományegyetemek, valamint a Semmelweis Egyetem szenátusa határozott modellváltásról és arról, hogy megkezdik a tárgyalásokat az alapítványi fenntartásról. Az intézmények munkatársai és tanulói is több esetben hevesen tiltakoztak az alapítványi fenntartás ellen, leginkább az intézmények autonómiáját féltik a modellváltástól. A legnagyobb ellenállást a Színház- és Filmművészeti Egyetemen váltotta ki a döntés: az intézmény hallgatói szeptember 1-jétől november 11-ig blokád alatt tartották az egyetemet, míg az SZFE dolgozói sztrájkot hirdettek, ami 101 nap után ért véget.
A modellváltás koordinálásával Orbán Viktor miniszterelnök Stumpf István volt alkotmánybírót bízta meg.