Szinte semmit sem tudtunk meg az operatív törzstől az új keleti oltóanyagokról, vagy az önkéntesek toborzásáról, pedig nem kevés kérdést tettünk fel nekik.
Az operatív törzs ma két az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által engedélyeztetett vakcinát jelentett be, ebből az egyik a kínai Convidecia, míg a másik az indiai Covishield oltóanyag. Az előbbiről a Reuters már kora délelőtt beszámolt, így kérdésekkel fordultunk a törzshöz.
Azt akartuk megtudni, hogy mit lehet tudni erről a vakcináról? Hogyan győződtek meg arról, hogy ez a vakcina hatásos és veszélytelen? Megvizsgálták a magyar szakemberek, vagy csak azért engedélyezték, mert egymillió embert másutt beoltottak vele? Kiknek adható be ez a vakcina? Mekkora mennyiséget rendelnének belőle? Sajnos, választ nem kaptunk.
Müller: Két újabb keleti vakcinát engedélyezett az OGYÉI
Egy kínai és egy indiai oltóanyag érkezhet.
Nem csak ezeket a kérdéseinket ignorálták. Az orvosi kamara Győr-Moson-Sopron megyei szervezete szakképesítés nélküli önkénteseket vár az intenzív osztályokra, akiket tréningen képeznének ki. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy milyen munkát végeznének ezek az önkéntesek, és lehet-e számítani arra, hogy máshol is elkezdenek hasonló toborzást?
Már civiliket toboroznak a Covid-osztályokra
Ritkán születik olyan egyértelmű döntés az olvasóink részéről, mint ahogy azt az Év embere szavazáson tették. A voksolók közel fele értett egyet abban, hogy a világjárvány alatt, mostoha körülmények között kitartó, saját életüket kockáztató, másokét viszont megmentő egészségügyi dolgozók érdemlik meg az elismerést.
A Nemzeti Oltóanyaggyárról sem tudtunk meg többet. Egészen pontosan arra voltunk kíváncsiak, miért nem a legújabb, mRNS-en alapuló technológiáját fogják ott alkalmazni.
A terhes nők beoltásával kapcsolatban is tettünk fel kérdéseket, mert Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa hétfő reggel azt mondta, hogy a terhes nők is oltassák be magukat. Szerencsére a Somogyi Hírlap is érdeklődött ebben az irányban, így valamennyit megtudtunk a témáról: Müller azt mondta, Magyarországon a szakmai kollégiumok vizsgálják a kérdést, az operatív törzs még várja a véleményüket, hogy állást tudjanak foglalni. Arról ugyanakkor nem beszélt, hogy hány terhes kismama fekszik Covid-intenzív osztályon, igaz, erre a kérdésre a hvg.hu várta volna a választ.