A traumatológiai, az általános sebészeti, a szülészet-nőgyógyászat és az urológia szakorvosai jelezték, hogy nem írják alá az új szerződést. Debrecenben viszont sikerült rendezni a vitás kérdéseket.
Az egészségügyi szolgálati munkaszerződést a jelen feltételek mellett osztályunk orvosai elfogadni nem tudják – írták a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház traumatológiai és kézsebészeti osztályának szakorvosai az intézmény főigazgatójának.
Úgy fogalmaztak: „tekintettel arra, hogy a munkaszerződés és a kapcsolódó megállapodás egyáltalán nem tartalmazza a foglalkoztatás (munkavégzés helye, ideje, illetmény alapon túli bérelemek) minimum feltételeit, továbbá nem biztosítják akárcsak a jelenlegi jogviszony által garantált foglalkoztatási körülményeket és jogokat, amivel a munkáltató alapjaiban veszélyezteti az ellátás biztonságát.” Jelezték továbbá, hogy a törvénytervezetben bizonytalan a másodállások engedélyeztetése is. Álláspontjuk szerint ezeket az elemeket tartalmaznia kellene a törvénynek, enélkül nem írják alá. Azt is jelezték, hogy a felkínált szerződés tartalmi elemeivel, a díjazás mértékével és a munkaidő szervezésének módjával nem értenek egyet, és kérik az egyeztetések azonnali megkezdését, a munkaszerződések módosítását.
A levelet Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő tette közzé a Facebook-oldalán.
Később további három osztály jelezte, hogy csatlakozik a traumatológia orvosaihoz. Az általános sebészeten, a szülészet-nőgyógyászaton és az urológián dolgozó szakorvosok is kijelentették, hogy a munkaszerződést jelenlegi állapotában nem írják alá.
Így döntöttek korábban a Debreceni Egyetem klinikáján a traumatológiai és kézsebészeti osztály dolgozói is. A hvg.hu birtokába került levélben az orvosok azt írták a Klinikai Központ vezetőinek, hogy azonnali egyeztetésre van szükség, különben „március elsejétől megszűnik a Hajdú-Bihar megyei traumatológiai ellátás”.
Kedd délutánra az ottani helyzetet, úgy tűnik, sikerült rendezni. Az egyetem azt közölte az ATV-vel, hogy a klinikai központ vezetése és az érintett osztály szakorvosai egyeztetésen vettek részt, amelyen rendezték a vitás kérdéseket, és minden akadály elhárult az elől, hogy a munka március 1-től folytatódjon.
Az új egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény március 1-jétől hatályos, a dolgozóknak február 28-ig kell eldönteniük, hogy aláírják-e a közalkalmazotti státuszból való átlépésről rendelkező szerződést. Bár veszélyhelyzet idején tilos felmondaniuk az egészségügyi alkalmazottaknak, ha nem írják alá a kontraktust, a jövő hónap első napjától már be sem mehetnek dolgozni. Vagyis, ha nem sikerül megegyezni, néhány napon belül megszűnhet a traumatológiai ellátás a nyíregyházi kórházban.
Az új jogviszony magasabb alapfizetést jelent az orvosok számára, de az még bizonytalan, hogy mi lesz a most meglévő pótlékok és más bérkiegészítések sorsa; a traumatológusok például 2019 óta fix díjként kapnak pluszpénzt az alapfizetés mellé. Az önként vállalt többletmunka pedig sok kritika szerint csak a nevében önkéntes, valójában így lehet csak biztosítani, hogy az ügyeleti ellátás megmaradjon az orvoshiány ellenére is.
A szolgálati jogviszonyról szóló törvény a háromlépcsős béremelés mellett rendelkezik például a vezényelhetőségről, a másodállások engedélyezhez kötéséről és a magánpraxisok leválasztásáról is.