Itthon hvg.hu 2021. január. 11. 17:53

Szijjártó reagált Obama kritikájára: Aki az ország vezetőit kritizálja, az a magyarok döntését minősíti

A külügyminiszter szerint a volt amerikai elnök nem nézi ki a magyarokból, hogy érett döntést tudnának hozni a jövőjükről.

Ne felejtsük el, hogy Magyarországon a miniszterelnöki pozíciót nem lottón nyeri valaki, hanem egy nyertes választás után. Az ilyen típusú kritikája az ország vezetőinek az a magyar emberek döntésének a minősítgetése

– mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn az RTL Híradónak, arra reagálva, hogy Barack Obama éles kritikát fogalmazott meg Orbán Viktor miniszterelnökkel kapcsolatban a hétvégén.

Szijjártó szerint az sejlik fel, hogy a kijelentés megfogalmazója nem nézné ki a magyarokból, hogy érett döntést tudnak hozni a jövőjükről. Azt is hozzátette, a világpolitikában akkor beszélhetnénk sokkal jobb körülményekről, ha a tisztelet talaján állva rábíznánk minden országra, hogy a saját maga jövőjéről döntést hozzon, és azt nem kommentáljuk.

Mi sem tettük ezt az elmúlt hetek, vagy napok amerikai belpolitikai eseményei során

– mondta.

A volt amerikai elnök a könyvéről beszélgetett Trevor Noah műsorvezetővel a Daily Show különkiadásában, amikor szóba került Magyarország is. Azt mondta, van az a vezetői típus, aki demokratikus alapokon irányít, az embereket is bevonva a döntéshozatalba, és létezik az erős ember típusa.

Ez utóbbit úgy jellemezte, hogy fentről lefelé uralkodó, hierarchikus rendszer, az állampolgárait alattvalókként kezelő attitűddel vezeti az országot, melynek élére megválasztották.

Ez történik az Egyesült Államokban is, és ennek nem lesz vége csak azért, mert Donald Trump elveszítette az elnökválasztást. Látunk erre példát a Fülöp-szigeteken, Magyarországon és még néhány afrikai és ázsiai országban

– mondta Barack Obama.

Szijjártó hétfőn az Mfor.hu-nak arról az esetről is beszélt, amikor a megválasztott amerikai elnök, Joe Biden bírálta Magyarországot és kormányát. Azt mondta Biden, hogy "nézzék, mi történik Belaruszban, Lengyelországban és Magyarországon! Trump elnök keblére öleli a világ összes banditáját". Akkor Szijjártó "felszólította" a demokrata vezetőt, hogy magyarázza meg ukrajnai korrupciógyanús ügyeit.

A külügyminiszter azt mondta, nagyon reméli az elkövetkezendő időszakban a magyar–amerikai kapcsolatok nem a sértegetésekről fognak szólni, nem a minősítgetésekről, hanem ahogy az elmúlt négy esztendőben, úgy ezután is a kétoldalú együttműködés lesz napirenden, és nem az egymásról alkotott vélemények sulykolása.

A konfliktust szerinte nem kell túlértékelni. "Amerikában volt egy választási kampány, ahol nyilván némi túlfűtött hangulatban rólunk nem egy ezeréves államhoz méltó módon beszéltek, amire reagáltunk. Volt már ilyen, lesz is ilyen, nem csak az amerikaiakkal kapcsolatban” – mondta.

Szijjártó a Bidennek üzengetésről: Én ezt nem értékelném túl

A lap szerint Joe Bidennek azt kellene bizonyítania, hogy csupán pillanatnyi működési zavar volt az amerikai demokrácia szíve elleni támadás Trump megszállott követői részéről.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2024. december. 24. 19:30

Mi az, amit biztosan tudunk Jézusról?

Mikor született? Hol született? Mi volt az anyanyelve? Tényleg keresztre feszítették? Létezett egyáltalán? A legjobb tudásunk szerint Jézus Krisztus történelmi személy, akiről tudunk tényállításokat tenni, ha nem is sokat. Ezeket szedtük össze.