Baranyi Krisztina, a kerület polgármestere szerint a rasszizmus és a rendőri brutalitás ellen Magyarországon is küzdeni kell.
A főváros IX. kerülete Public Art néven írt ki pályázatot nemrég installációk felállítására a ferencvárosi köztereken. Összesen hét alkotást választott ki a zsűri, köztük Szalay Péter "Black Lives Matter" című szobrát, amelyet a Ferenc téren fognak felállítani április 1–14. között.
Már az alkotás híre és az elkészült tervek is nagy visszhangot váltottak ki, a jelenséggel a The Guardian is foglalkozott.
A brit lap idézi Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert, aki nemrég azt mondta, hogy szerinte a Black Lives Matter alapvetően egy rasszista mozgalom, úgy véli, hogy nem az rasszista, aki ellenzi a BLM-szobrokat, hanem aki felállítja.
Baranyi Krisztina, a IX. kerület polgármestere a The Guardiannek azt mondta, hogy szerinte fontos az installáció felállítása Budapesten. Álláspontja szerint a rasszizmus és a rendőri brutalitás elleni harcok ugyanolyan relevánsak Magyarországon is, példaként említette az Orbán-kormány migránsok és menekültek elleni kampányát, illetve a magyarországi romák szisztematikus diszkriminációját.
The planned art installation by Péter Szalay dedicated to the Black Lives Matter movement.
Közzétette: Robert Carrithers – 2021. január 5., kedd
Baranyi szerint a szobrot többször is kritika érte a kormánypárti média részéről, de a ferencvárosi polgármester arról is beszámolt, hogy egy alkalommal egy taxis kezdte szidni az alkotást, mondván, minek állítanak emléket egy "meleg fekete embernek".
Szalay Péter a lapnak elmondta, hogy a szoborról szóló hírek megjelenése után több e-mailt kapott egy ismert szélsőjobboldali személytől, aki azzal fenyegette meg, hogy meg fogják büntetni, ha az installációt felállítják.
Baranyi a lapnak hangsúlyozta, hogy az alkotás csak két hétig fog állni Ferencvárosban.
Az installáció egy fél térdre ereszkedett Szabadság-szobrot fog ábrázolni szivárványos színekben, felemelt, ökölbe szorított kézzel. Az alkotás 3D-nyomtatóval készül, 12 darabból állítják össze. Szalay szerint egyébként a szobor nem a BLM-mozgalom mellett vagy ellen foglal állást, szerinte inkább a két olvasat között lebeg.