Itthon Serdült Viktória 2020. december. 04. 17:37

Orbán téved, nem azért oltanak előbb a britek, mert kiléptek az EU-ból

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Nagy-Britanniára december 31-ig még teljes egészében vonatkoznak az uniós jogszabályok, az előrehozott tömeges oltást saját hatáskörben engedélyezték, amit minden uniós tagállam, így Magyarország is megtehet.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Teljesen érthetetlenül és a valóságot nélkülözve fogta a brit oltási program sikerességét a Brexitre Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában.

A magyar miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában egyenesen pofonnak nevezte, hogy Nagy-Britannia ma reggeltől már tömegesen oltja lakosait a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni oltóanyagával, miközben az Európai Unióban semmi nem történik az ügyben, hiába rendeltek belőle.

„Most akkor ki az akcióképes? Aki bennmaradt, és Brüsszellel együtt van, vagy az, aki saját úton jár, és saját megoldást keresett? A válasz az, hogy aki kilépett, saját úton jár, saját megoldást keres, az hamarabb tudja megvédeni a polgárainak az egészségét meg az életét, mint mi, akik bennmaradtunk” – utalt Orbán arra, hogy azért küzdenek sikeresebben a járvány ellen a britek, mert kiléptek az Európai Unióból. Csakhogy a magyar miniszterelnök szavait nemcsak az Európai Bizottság, hanem a brit gyógyszerügynökség állításai is cáfolják.

Orbán szavai sokakat megleptek, Dana Spinant, az Európai Bizottság szóvivő-helyettese például Twitteren reagált a hvg.hu tudósítójának. Mint írta, az Egyesült Királyság az Európai Unió szabályai alapján adott ideiglenes engedélyt a Pfizer által szállított Covid-vakcina egyes tételeihez, mivel az Egyesült Királyságra 2020 végéig még teljes egészében az uniós jogszabályok vonatkoznak. Ezek teszik lehetővé az oltások gyors engedélyeztetését, miközben teljes mértékben biztosítják azok biztonságát is.

A szóvivő hozzátette: az Európai Gyógyszerügynökség legkésőbb december 29-éig kiadja a Pfizer vakcina forgalomba hozatali engedélyének értékelését, az Európai Bizottság ezután gyorsan megadja majd rá a piaci engedélyt.

Arra, hogy egy ország ne várja meg az Európai Gyógyszerügynökség döntését és saját hatáskörben engedélyezze az egyik gyártó vakcinájának vészhelyzeti használatát, minden tagállamnak megvan a lehetősége. Magyarország például így tesz az orosz vakcinával – mutatott rá Ujhelyi István európai parlamenti képviselő is.

A Pfizer oltóanyagával kapcsolatban az Európai Unió tagállamai azonban úgy döntöttek, hogy megvárják az uniós gyógyszerügynökség engedélyét – erre egyébként pár héten belül esély mutatkozik –, ezzel garantálva a beoltottak teljes biztonságát.

A brit gyorsaságot egyébként nemcsak Orbán Viktor fogta az Egyesült Királyság kilépésére, hasonlóval büszkélkedett Matt Hanckok brit egészségügyi miniszter is. A politikus szavait azonban egyenesen a brit gyógyszer-engedélyeztetésért felelős hivatal (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) vezetője is cáfolta, sőt kérdésre Boris Johnson brit miniszterelnök sem erősítette meg.

Az országok közötti, koronavírus-vakcinákért folyó versenyről ebben a cikkünkben írtunk bővebben:

Verseny a koronavírus-vakcinákért: elkezdődött, amitől sokan féltek

Belátható közelségbe került a koronavírus elleni vakcina, ezzel egy időben viszont meg is kezdődött érte az élet-halál harc a világ országai között. Gulyás Gergely egyenesen a lélegeztetőgépek utáni versenyfutáshoz hasonlította a versenyt, amelyben az nyer, akinek több a pénze és nagyobb a lobbiereje.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.