Azokat hívják a XIII. kerületi tesztelőpontra, akiknek enyhébbek a tüneteik - közölte a mentőszolgálat. Sorba kell állni ugyan, de viszonylag gyorsan bejutnak, viszont odabent közös tollakat használnak az adatok felírásához, és a szemük előtt veszik le a mintát az előttük érkezőről. Így működik a mintavétel a Dévai utcában.
Egyedi eset volt a minapi hosszabb várakozás a XIII. kerületi Dévai utcai mintavételi állomáson - közölte Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője a hvg.hu kérdésére. A mentőszolgálatot azt követően kerestük meg, hogy olvasóink jelezték, arra járó kollégánk is tapasztalta, illetve a 444.hu is megírta, hogy az utcán állnak hosszú sorban az emberek a mintavételre várva, hogy leteszteljék őket koronavírusra.
A mentőszolgálat munkatársai végzik a háziorvosok által elrendelt koronavírus-tesztekhez szükséges mintavételezést. A mentősök és az őket segítő jellemzően orvosegyetemista önkéntesek elsősorban házhoz mennek, de azokat a fertőzésgyanús pácienseket, akiknek enyhébbek tüneteik, megkérik, hogy személyesen jelenjenek meg mintaadásra. Ehhez országszerte több helyszínt jelöltek ki, Budapesten a mentőszolgálat Dévai utcai telephelyét.
Az választja ezt a lehetőséget, akinek nincsenek súlyos tünetei és az utat tömegközlekedés használata nélkül meg tudja oldani
- írta a szóvivő, aki szerint a mintavétel gyors és ütemezett, a tesztelésre érkezők egyeztetett időpontban jönnek, a 444.hu-n bemutatott hosszabb várakozás pedig egyedi eset volt szerdán, amit egy átmeneti, azóta már elhárított informatikai probléma okozott.
A szabadban várakozás ugyanakkor a mentők szóvivője szerint
járványügyi szempontból előnyösebb, mint zárt térben várakozni.
Az utcán kialakult sorban állás azonban nem egyedi a Dévai utcában. A hvg.hu munkatársa a múlt héten az egyik hétköznap délelőtt 40-50 méteres sort látott a tesztállomás előtt, és egyik olvasónk is arról számolt be, hogy amikor két héttel ezelőtt odament mintát adni, hosszú sorba kellett beállnia, bár hozzátette, hogy a várakozási idő nem volt hosszú. A tipikus, enyhébb koronavírusos tünetekkel (fáradtság, fejfájás, elvesztett íz- és szagérzékelés) érkező olvasónk 10 perc alatt bejutott, amikor a megadott időpontra odaérkezett.
Érdekesek voltak az odabent szerzett tapasztalatai is. Mint a hvg.hu-nak telefonon elmondta, hárman fogadták az érkezőket egy váróterem-szerűségben, ketten talpig biztonsági felszerelésben - ők vették le a mintákat -, és egy adminisztrátor, aki viszont puszta kézzel, kesztyű nélkül szedte össze a TAJ-kártyákat, és osztotta ki az adatok rögzítése után.
A mintavételi kémcsövekre mindenkinek magának kellett felírnia saját adatait, ehhez négy toll járt körbe az emberek között. A folyamat mégis gyorsan ment szerinte, és eltekintve attól, hogy “láttuk, ahogy az előttünk érkező öklendezik”, amikor benyúlnak a torkára és az orrába mintát venni. Alapvetően tehát elégedett volt, mert másnap már megkapta az - egyébként pozitív - eredményét.
Győrfi Pál szerint a mentőszolgálat már több mint 300 ezer mintavételezést végzett, és folyamatosan igyekeznek lerövidíteni a várakozási időt, majd a korábbi beszámolókra utalva nehezményezte, hogy
az országunkat is sújtó rendkívüli helyzetben egyes médiumok azon fáradoznak, hogy hibát találjanak a járványügyi védekezésben, az egészségügyiek munkájában, majd egy-egy történetet kiszínezve indulatokat gerjesszenek, aláássák az emberek bizalmát.
Címlapi képünk illusztráció.