Svéd Tamás szerint hamarosan már az enyhe tünetekkel rendelkező egészségügyiektől is elvárják majd, hogy dolgozzanak.
Folyamatosan fogy a személyzet a kórházakban, a létszámot az átvezénylések, a megbetegedések is apasztják, vagy épp az, ha egy orvos vagy ápoló kontaktszemély lesz, ezért kénytelen otthon maradni, nyilatkozta a Magyar Orvosi Kamara titkára a Népszavának.
Svéd Tamás szerint a baj akkora, hogy záros határidőn belül a kontakttá válás már nem lesz kizáró ok a munkából és enyhe covidos tünetekkel is elvárják majd az egészségügyiektől, hogy menjenek be dolgozni.
"Egyszerűen azért, mert különben nem lesz, aki ellátja a betegeket" - mondta a szakember, aki szerint a legnagyobb hiány intenzíves szakápolókból van.
A rendszer telítődésével arányosan fokozatosan nyitják az újabb ellátóhelyeket, de Svéd Tamás szerint az újabb ellátóhelyek nem ugyanolyan feltételeket kínálnak a betegeknek, mint az eredetileg is fertőző betegek kezelésére kialakított és felszerelt intézmények, osztályok.
A Semmelweis Egyetem neurológiai és pszichiátria klinikáján, vagy a szegedi szájsebészeti klinikán nem lehetnek ugyanolyan körülmények, nem is tudnak akkora hatékonysággal, hatásossággal dolgozni, mint az egykori Szent László kórház covid részlegén"
- közölte a MOK titkára hozzátéve, hogy egyértelműen többen vannak azok, akik kórházba kerülnek, mint akik távoznak onnan.
Svéd Tamás szerint, ha a járvány növekedési ütemét nem sikerül a kormánynak szigorú intézkedésekkel lassítania, akkor
nem hónapokon, hanem inkább heteken belül bekövetkezhet a tavaszi olasz helyzethez hasonló.
"Fölfogtuk, hogy a kormány nem kívánja a tavaszihoz hasonló módon lezárni az országot. De a tavaszi állapot és a mostani helyzet között még nagyon sok fokozat van, ami megléphető lenne anélkül, hogy a szükségesnél nagyobb veszélynek tennék ki a gazdaságot.
Például nagy rendezvényeken, focimeccseken már nem kellene tömegeknek közös szotyolázásra, kiabálásra összeverődniük" - nyilatkozta a lapnak a MOK titkára.