Itthon hvg.hu 2020. november. 05. 12:55

Operatív törzs: Az elhunytak 6 százalékának nem volt alapbetegsége

A járvány kezdete óta a fertőzöttek 3,3 százaléka egészségügyi dolgozó, a vírusfertőzésben elhunytak 6 százalékának nem volt alapbetegsége – derült ki az operatív törzs csütörtöki tájékoztatóján. Müller Cecília tiszti főorvos figyelmeztette az üzletvezetőket és a fiatalokat, hogy nagy felelősség hárul rájuk is.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírussal a járvány kezdete óta megfertőződötteknek 3,3 százaléka egészségügyi dolgozó – mondta Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs szerdai tájékoztatóján újságírói kérdésekre válaszolva. Az európai átlag szerinte 5 és 15 százalék között mozog, ezért megköszönte az egészségügyi dolgozóknak, hogy nagy figyelmet fordítanak a fertőzés elkerülésére.

Nagyon fontos, hogy minél előbb hozzáférjenek a vakcinához a magyarok – válaszolta egy másik, a koronavírus elleni oltásra vonatkozó kérdésre. A vakcina beadatása önkéntes és ingyenes lesz, első körben az egészségügyi dolgozók, majd sorrendben a krónikus betegek, idősek, és a "kritikus infrastruktúra" dolgozói kapják (utóbbinál nem részletezte, kire gondol).

A tiszti főorvos előzőleg ismertette a járványhelyzet aktuális adatait, majd megjegyezte, hogy az eddigi összes halálest 6 százalékánál nem volt egyéb betegsége az elhunytaknak. Figyelmeztetett, hogy előfordul olyan megbetegedés, ahol gyorsan súlyos állapotba kerül a fertőzött, és hamar szövődménnyel vagy halállal végződik a megbetegedés. Ezért a higiénés szabályok alapos betartását kérte. Már csak azért is, mert egyre nagyobb teher hárul az egészségügyre.

Egész Európa küzd, rendkívül nehéz helyzetben vagyunk

– mondta, hozzátéve, hogy sokkal nagyobb felelősség hárul az intézményekre, vendéglátóhelyekre, de nagy a felelősségük a szórakozóhelyeken előszeretettel összegyűlő fiataloknak is, akik tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel adhatják tovább a fertőzést idősebb hozzátartozóiknak.

Érezzenek erkölcsi felelősséget is!

– üzente nekik, majd mondott pár gondolatot arról, hogy mit vigyenek magukkal a kórházba kerülők.

  • Legyenek náluk a személyi irataik, korábbi zárójelentéseik, leleteik,
  • lista a rendszeresen szedett gyógyszerekről,
  • a legközelebbi hozzátartozó telefonszáma,
  • tisztálkodási eszközök, kiegészítve alkoholos alapú kézfertőtlenítővel.
  • A ruhát külön csomagban vigyék, mert ha a kórház saját ruhát ad, akkor haza tudják küldeni,
  • Legyen náluk saját evőeszköz, lehetőleg egyszer használatos műanyag eszközök,
  • telefon, tablet, lehetőleg felületfertőtlenítővel együtt,
  • személyi higiénés eszközök,
  • szükség esetén járókeret, bot,
  • illetve egyszer használatos maszk (a textilmaszk mosása nehezen megoldható), amit szerinte az intézmény is biztosít.
MTVA

A tájékoztató elején Gál Kristóf rendőr alezredes emlékeztett a veszélyhelyzetre és a szerda éjféltől életbe lépett éjszakai kijárási korlátozásokra. Azt mondta, a rendőrök célirányosan is ellenőrzik majd ennek a betartását, "csoportképző helyeken", városi tereken vagy éjszaka is nyitva tartó boltok közelében.

Jelezte, hogy keményebben lépnek fel a szigorúbb maszkviselési szabályok megsértőivel szemben, szerdán például két üzletet zárattak be a rendőrök azért, mert ott nem viselték megfelelően a maszkot: egy pékséget Budapest XVII. kerületében és egy italboltot a Csongrád-Csanád megyei Sándorfalván. Az érintett eladókra, vendégekre és az egyik üzletvezetőre helyszíni bírságot is kiszabtak a rendőrök, illetve az egyik eladót feljelentették.

Arra kérte az üzletek üzemeltetőit, hogy tartassák be a szabályokat, mert ha a rendőrök súlyos szabálytalanságot tapasztalnak, szigorú büntetést fognak kiszabni, és jelezte, sűrűbben és nagyobb erővel végzik majd az ellenőrzéseket. Ezután ismertette a friss vonatkozó rendőrségi statisztikákat:

  • szerdán összesen 76 esetben intézkedtek a védelmi intézkedések megszegői ellen, 34 esetben bírságoltak, 21 esetben feljelentettek, a többieket figyelmeztették;
  • szerdán éjfélig a járvány kezdete óta összesen 2625 esetben intézkedtek;
  • átutazók esetében 21 esetben bírságoltak, illetve 6 feljelentést tettek;
  • 5102 hatósági házi karantént rendeltek el, amivel összesen 34 603-an vannak karanténban, közülük 2672-en használják a mobilalkalmazást.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.