Domány András
Szerzőnk Domány András

A fideszesek a múlt héten megszavazták ugyan, hogy egy ellenzéki javaslat alapján majd valamikor napirendre tűzik az Európai Unió Bírósága által elmarasztalt civiltörvény visszavonását, de azt már elutasították a hétfői ülésen, hogy ezt gyorsan tegyék meg.

Az Országgyűlés igazságügyi bizottsága a kormánypárti többség szavazatával a múlt hétfőn vette tárgysorozatba – azaz sorolta be a megtárgyalandók közé – „A külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról” szóló törvény hatályon kívül helyezéséről szóló MSZP–Párbeszéd-javaslatot. A luxemburgi bírák szerint az (egyébként teljesen hatástalan) jogszabály hátrányosan megkülönböztető és indokolatlan korlátozásokat vezetett be, amelyek sértik a szabad tőkemozgást, valamint a személyes adatok védelméhez való és az egyesülés szabadságához fűződő jogot. A hvg.hu akkor felhívta a figyelmet: a bizottsági támogatásból nem következik, hogy tényleg hamar dűlőre is viszik a dolgot.

Ez derült ki a november 2-i plenáris ülésen, ahol az előterjesztő Tóth Bertalan, Harangozó Tamás és Szabó Timea a javaslatuk sürgős tárgyalását kérte. Ezt azonban 48:109 arányban elvetették. A Fidesz képviselői közül csak Farkas Flórián, Herczeg Tamás és Tapolczai Gergely értett egyet a sürgősséggel – a KDNP-ből senki. Igennel szavazott a jelenlévő összes ellenzékin és két kivétellel a függetleneken kívül a többnyire a kormányoldalt támogató Ritter Imre német nemzetiségi képviselő is.

A gyakorlat szerint a kormánypárti képviselők egyéni törvényjavaslatait, miután az illetékes bizottság mindig tárgysorozatba veszi őket, csaknem mindig már a következő héten a plenáris ülés napirendjére tűzik. A jelek szerint egy ellenzéki kezdeményezés, még ha el is fogadták, hogy egyszer majd meg kell tárgyalni, ilyen előzékeny kezelésre nem számíthat.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?