Itthon hvg.hu 2020. október. 22. 12:09

Orbán kijelentése miatt az ombudsmanhoz fordult nyolc civil szervezet

A civilek a miniszterelnöki rádióinterjúban elhangzottak miatt fordultak az ombudsmanhoz.

Az ombudsmanhoz fordult nyolc civil szervezet amiatt, mert úgy látják, hogy a Meseország mindenkié című könyv körül kirobbant vita homofób állami gyűlöletkeltéssé alakult – írja a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a közleményében.

A szeptemberben megjelent mesekönyv különböző sérülékeny társadalmi csoportokat mutat be mesefigurákon keresztül gyerekek számára. A TASZ szerint a kiadványban semmiféle szexuális tartalom nincs, nem buzdít senkit arra, hogy váljon homoszexuálissá – vagy más marginalizált csoport tagjává –, egyszerűen megmutatja, hogy ilyen emberek is léteznek.

Orbán Viktor miniszterelnök mégis úgy fogalmazott október 4-i rádiónyilatkozatában, hogy »Magyarország a homoszexualitás tekintetében egy toleráns, türelmes ország« mindaddig, amíg »békén hagyják a gyerekeinket«.

– írják a közleményben.

A civilek szerint a kormányfő ezzel megerősíti a társadalom többségében meglévő, a szexuális kisebbségek ellen irányuló sztereotípiákat: azt sugallja, hogy a gyerekek egészséges fejlődését már az is veszélyezteti, ha tudomást szereznek a többségitől eltérő vonzalmak létezéséről.

Annak hangoztatásával pedig, hogy »Magyarország türelmes a homoszexuálisokkal szemben«, az LMBTQI embereket kirekesztette a nemzetből.

A TASZ szerint az ombudsman törvénybe foglalt feladata, hogy kiálljon a leginkább veszélyeztetett társadalmi csoportok jogaiért, ezért az aláíró civil szervezetek arra kérték a biztost, hogy emelje fel szavát a miniszterelnök homofób nyilatkozatával szemben, és nyilvánítsa ki, hogy egy demokratikus, a kisebbségek egyenlő emberi méltóságát tiszteletben tartó jogállamban nincs helye a kormányzati gyűlöletkeltésnek.

A civil szervezetek arra is felhívták a biztos figyelmét, hogy a rendőrség az október 4-én, az Átrium Színházban megtartott meseolvasás alkalmával nem védte meg a gyermeki jogokat és a szülők nevelési szabadságát a rendezvény ellehetetlenítését célzó, agresszív, szélsőséges tüntetéssel szemben, emiatt az eredeti tervekkel ellentétben nem tudtak részt venni szülők és gyermekeik a programon.

Ezen túl a civilek beadványukban jelezték, hogy alapjogot sért, ha egyes polgármesterek – így a csepeli és a mezőkövesdi – betiltják a könyv használat településük óvodáiban.

Erre formailag sincs joguk, de a tiltással a tanulás és tanítás Alaptörvénybe foglalt szabadságát is korlátozzák.

A közlemény szerint az aláíró szervezetek mindezek miatt arra kérték a biztost, hogy vizsgálja ki a történteket és tegyen ajánlásokat a jogsértő hatalmi szervek felé az újabb jogsértések megakadályozása érdekében.

Dúró Dóra, a Mi Hazánk képviselője még szeptember végén darálta le a Meseország mindenkié című könyvet, mert szerinte az „homoszexuális propagandát” folytat. A politikus később Bán Zsófia Vagánybagoly és a harmadik Á című mesekönyvének egy példányát is megsemmisítette, amelyben az egyik szereplőnek nem apja és anyja, hanem két anyja van. Párttársai azután uszító feliratokat ragasztottak a Meseország mindenkié című kötetet árusító könyvesboltokra.

Nem sokkal később kormánypárti politikusok is megszólaltak az ügyben, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter például kiskorúak veszélyeztetéséről beszélt, a csepeli polgármester pedig kitiltotta a mesekönyvet a kerület óvodáiból.

Hirdetés