Az Európai Bíróság lex-CEU-s döntése kapcsán vádolta meg a baloldalt a kormányfő idegenek támogatásával. Orbánt meglepte, hogy az ellenzék megszavazta az orvosi béremelésről szóló törvényt.
A baloldalnak van valami iskolázottsága, vagy ősi ösztöne, hogy örömét leli abban, hogy a saját fajtájával szemben az idegenekkel fog össze, és azoknak ad igazat. Ez a nemzeti érzelműeknek nehezen érthető reflex. Ez legalább száz éve kitapintható. Kinek mi jutott, nekünk magyaroknak ez
– mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádióban péntek reggel a riporternek arra a felvetésére, hogy Soros György "felszólította az Európai Uniót", hogy büntesse meg Magyarországot.
A téma ahhoz kapcsolódik, hogy az Európai Bíróság hétfőn kimondta: a lex CEU sérti az uniós jogot, nem sokkal később Soros György felszólította az EU-t, hogy tegyen lépéseket a magyar kormány ellen. Erre aztán Orbán Viktor is reagált a Hír Tv-ben, arról beszélt, hogy nem meglepő Soros lépése, azért támad, hogy a baloldal legyen kormányon.
A lex-CEU-s döntésre az ellenzék egyébként a szokásos szófordulatokkal reagált, Donáth Anna, a Momentum Mozgalom európai parlamenti képviselője például arról posztolt, hogy „a döntés új szakaszt nyit az igazságtalanság és hatalmaskodás elleni küzdelemben”. A DK szintén megszokott stílusában írt az ügyről: „Mi, európai magyarok üdvözöljük az Európai Bíróság döntését, hiszen úgy gondoljuk, hogy a tanuláshoz és a tudományos kutatáshoz való jog minden európai állampolgár alapjoga!" A Magyar Szocialista Párt szerint, pedig a döntés azt bizonyítja, hogy nincs jogállam Magyarországon, amit ezért helyre kell állítani.
Nem új Orbán fordulata
Az idegenekkel összefogó, nemzetvesztő baloldal képe minimum 15 éve óta vissza-visszatérő kommunikációs panel Orbán, illetve a Fidesz vezetői körében. Már 2005-ben arról beszélt Tusványoson, hogy a baloldal "ráront a nemzetére". Legutóbb például Kövér László beszélt erről júniusban egy interjúban a trianoni-megemlékezések apropóján.
Orbán szeptemberben úgy írt a magyar ellenzékről, hogy „a Jobbiktól az LMP-ig mindenki bedarálva és betöltve, mint a kolbász.”
A baloldallal kapcsolatban egy meglepetésről is beszámolt a kormányfő a pénteki rádióinterjúban: nem várta, hogy az ellenzék megszavazza az orvosok béremelését is tartalmazó törvényjavaslatot:
Olyan időket élünk, amikor mindent el tud képzelni az ember. Én 30 éve vagyok parlamenti képviselő. Erre volt példa korábban, ez csak az elmúlt pár év és a mostani baloldali magatartás fényében tűnik meglepőnek. Volt ilyen.
Azt is hozzátette, "rendesen a baloldalnak, ami éppen ellenzékben van, nem az országgal kell ellenzékben lenni, hanem a kormánnyal szemben. Járvány idején nem támogatni a védekezést annyit jelent, hogy az ország ellenében teszek. A baloldal rendszeresen ezt teszi, így a törvény megszavazása valóban meglepetés volt" – tette hozzá.
Arra, hogy a baloldal a kormánnyal egyetértésben megszavazzon egy fontosabb jogszabályt lett volna lehetőség már tavasszal, amikor a felhatalmazási törvény elfogadásához szükséges házszabálytól való eltérésről tárgyalt a Parlament. Akkor Orbán összefogást sürgetett, a baloldal részéről az MSZP-s Tóth Bertalan azt mondta, hogy a hétpárti egyeztetésen az ellenzék 90 napos határidőt is javasolt, amit lesöpört a Fidesz. Arra kérte a kormányfőt, rakjanak határidőt a törvénybe. Azt mondta Orbánnak,
ha beleteszik az időkorlátot, konszenzusos döntéssel fogadhatják el a jogszabályt.
Orbán ebbe nem ment bele, azt mondta ezt a válságot az ellenzék nélkül is meg fogják oldani. Azt is kijelentette, hogy
133 bátor emberre van szüksége, hogy végül a törvényt elfogadják.
Pont ennyi képviselője volt abban az időben a Fidesz-KDNP-nek a Parlamentben.