Az R4S Consulting nevű varsói tanácsadó cégben az Orbán Viktorról könyvet író Igor Janke az egyik vezető, de többeknek van politikai kötődése.
A visegrádi négyeknek (V4) meg kell próbálniuk együtt növekedni, erősödni, mert ha erre képesek, akkor lesznek befolyásos szereplői az európai politikának – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a hirado.hu beszámolója szerint a lengyelországi R4S vállalat budapesti üzletfiók-megnyitóján.
Örömét fejezte ki az R4S magyarországi megjelenése miatt, mert azt reméli, hogy a vállalat tanácsadói munkájával segíti a politikai és kulturális kapcsolatokhoz képest szegényes gazdasági együttműködés fejlesztését. Ugyanis szerinte „itt van a dinamika, itt van a jövő, itt van a növekedés”, és ezt a pillanatot a V4-eknek meg kell ragadniuk, mert az orosz és a német világ közötti térséget vagy az itt élő népek szervezik meg közösen, vagy valaki más fogja, és jelentkező mindig van rá.
Orbán arról is beszélt, hogy szerinte „kétségkívül van egy intellektuális elnyomási kísérlet ma Európában”, amelyet a migráción, a sajtószabadság- és jogállamiság-vitákon keresztül nyomon lehet követni. Orbán Viktor úgy véli: a magyaroknak azt tudomásul kell venniük, hogy ha Közép-Európa megszervezésében részt akarnak venni, akkor egy „lengyel zászlóshajó” körül kell elrendeződni, a lengyeleknek pedig vállalniuk kell az ebből fakadó felelősséget, mégpedig úgy, hogy az erejükből jusson egész Közép-Európának.
Vajon mivel érdemelte ki az R4S Consulting nevű varsói tanácsadó cég, hogy budapesti kirendeltségét a magyar miniszterelnök jelenlétében nyissák meg? 2015-ben jött létre, egyebek közt közpolitikai és PR-tanácsadással, válságmenedzseléssel, hálózati kommunikációval, médiaképzéssel és különböző elemzésekkel foglalkozik. A vezetőséget alkotó hat partner egyike az az Igor Janke volt újságíró, akinek A csatár című, Orbán Viktorról írott könyve magyarul is megjelent.
Ő akkor azt mondta, hogy nem elfogulatlan, de a miniszterelnök bírálóit is meghallgatta. Később pedig nyilvánosan háborgott Orbán és Putyin túl közeli kapcsolatai miatt.
A további partnerek egyike, Michal Wiorkiewicz a mostani kormánypártot, a Jog és Igazságosságot (PiS) vezető Jaroslaw Kaczynski 2006-2007-es miniszterelnöksége alatt az ő titkára és tanácsadója volt, egy másik, Adam Hofman pedig a 2015-ig a PiS parlamenti képviselője és szóvivője, de kizárták, mert egy hivatalos külföldi útra több száz kilométernyi benzinpénzt vett fel, pedig fapados repülővel utazott sokkal olcsóbban. Később azonban újra közelebb került a párthoz.
A cég tulajdonviszonyairól, finanszírozásáról egy szó sem olvasható a honlapján. A Gazeta Wyborcza egyik régi cikke szerint főleg magáncégek a megrendelői, amelyeket nem nevez meg, de dolgozott az állami rézipari óriásvállalatnak, és más köztulajdonban lévő társaságoknak is.
Minden ilyen intézmény függetlennek szokta magát nevezni. Hogy ez a R4S-re pénzügyileg mennyire igaz, arra nincs elég adat, de politikailag biztosan közel áll a jobboldali kormánypárthoz. Bizonyára ez kelti fel Orbán Viktor figyelmét, mert a két „illiberális” kormányzat nagyon figyel egymásra, és láthatóan igyekszik ellesni egymástól a jogállam leépítésének, az igazságszolgáltatás, a média, az ellenzéki vezetésű önkormányzatok és más területek „megrendszabályozásának” módszereit. Ez a most nyílt budapesti kirendeltség feltehetőleg ilyesféle ötleteket küld majd haza.