A miniszter szerint, ha egy háziorvosnak van egy kardiológus szakvizsgája is, akkor akár a rendelőjében is végezhet EKG-t.
Az alapellátást olyan helyzetbe kell hozni, hogy a diagnosztika jelentős része kerüljön át oda a kórházakból és a terápiából is, amit lehet, ott végezzenek el, így lehet csökkenteni a várakozási időket a kórházakban. Ennek a kulcsszereplői a családi orvosok
– mondta Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter csütörtökön a Spirit FM-nek adott interjújában.
Kásler szerint, ha egy családorvosnak van más szakvizsgája is, például sebész, vagy neurológus, akkor ezeket is használhatja. Ennek a feltétele, hogy legyen meg ehhez a műszerezettség és térítse meg a biztosító. Az is fontos, hogy ezt a szakellátást ne a kórházban vagy a szakrendelőben végezze el az orvos, hanem a saját rendelőjében. A miniszter szerint, ha egy háziorvosnak van kardiológus szakvizsgája és vannak műszerei, meg tud csinálni egy EKG-t, vagy egy röntgenfelvételt, akkor nem kell kórházba küldeni a beteget.
A 15-20 százalékot, amit nem tud értelmezni az orvos, digitálisan elküldi a következő ellátási szintre, ahol véleményezik, és visszaküldik digitálisan a másodperc törtrésze alatt az eredményt. Tehát nem a beteg utazik, hanem a lelet
– mondta Kásler.
Egy korábban felvázolt terv azzal számolt, hogy állami rendszerbe terelnék a háziorvosokat. Az elgondolás szerint az önkormányzatok helyére – amelyek az alapellátásért felelősek – az állam lépne, a magántulajdonú praxisjogot érintetlenül hagyva.
Lenne tennivaló a háziorvosokkal, de az államosítás valószínűleg nem jó megoldás
Óriási felzúdulást keltett a hír, hogy állami rendszerbe terelnék a háziorvosokat. Érdemes volna hozzányúlni az alapellátáshoz, de a teljes központosítás valószínűleg csak rontana a helyzeten.