Itthon hvg.hu 2020. október. 06. 20:37

Méltánytalannak érzi a szakdolgozó kamara az orvosok béremelését kimondó törvényt

Arra kérik a Magyar Orvosi Kamarát, hogy legyen velük szolidáris, és nem vegyen részt az orvosok számára jelentős béremeléssel járó törvény megvalósításában.

Alig négy órájuk volt véleményezni, de nem csak ezért nem támogatta a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt. A szakdolgozói kamara nyílt levélben fordult a Magyar Orvosi Kamarához, aminek elnökétől azt kérik, hogy vállaljon velük szolidaritást, ne fogadja jelenlegi formájában a törvényt, és “semmi esetre sem” vegyen részt a megvalósításában.

A MESZK-nek - mint írták a hvg.hu-hoz is eljuttatott nyílt levélben - nem az orvosi bértáblával van gondjuk, hanem azzal, hogy az új törvény nem teszi lehetővé a szakdolgozói kar számára sem a másod- vagy harmadállást, pedig a dolgozók sok esetben csak ezzel tudják biztosítani anyagi biztonságukat.

A szakdolgozói kamara szerint a törvény méltánytalan és előnytelen helyzetbe hozza a szakdolgozókat, amivel bizonytalanná teszi a betegellátást, és intézményeket fog ellehetetleníteni. Erre egyébként már a javaslat megjelenésekor figyelmeztettek a hvg.hu-nak nyilatkozó egészségügyi szakemberek.

A bérrendezés ilyen egyoldalú formában és ütemezésben való kivitelezése, melyet a foglalkoztatás korlátozásokkal kiegészítenek tömeges megélhetési nehézségeket, pályaelhagyást, sőt országelhagyást eredményezhet! Meg kell őrizni munkatársainkat, hiszen magyar betegeket csak magyar nyelven beszélő magyar szakdolgozói karral lehet személyre szólóan ellátni - írták.

Az orvosoknak jelentős béremelést biztosító, ám az összeférhetetlenségi szabályok miatt a dolgozókat várhatóan gúzsba is kötő, a hálapénz elfogadását és adását pedig egyaránt büntető törvényt kedden már meg is szavazta a parlament.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.