Magyarország és a Kirgizisztán ötvenmillió dolláros fejlesztési alapot hoz létre.
Szooronbaj Dzsejenbekov kirgiz elnökkel tárgyalt Orbán Viktor kedden Budapesten. A magyar miniszterelnök a diplomácia és a külkapcsolatok fontosságát hangsúlyozta, majd bejelentette, hogy a két ország megállapodott egy ötvenmillió dolláros magyar–kirgiz fejlesztési alap felállításáról.
Az alap a két ország együttműködését, különösen vegyes cégeket hivatott finanszírozni, és ha kimerülne, az összegét készek tovább emelni.
A miniszterelnök közölte, hogy Magyarország ma 75 állami ösztöndíjat biztos kirgiz diákoknak, amit 150-re emelnek. A későbbiekben egy üzleti fórumot is rendeznek, erre 50 kirgiz üzletember érkezett, akiket érdekel a magyarországi együttműködés lehetősége.
Orbán Viktor elmondta, hogy szerinte "a két nép között meglévő közös eredet és a barátság mindennapi megélésének ma a legnagyobb akadálya" a távolság, ezért
szükség van egy közvetlen légi járatra Budapest és Biskek között, amelynek jogi és pénzügyi feltételeit sikerült is megteremteni, és reméli, hamarosan megindulhat a járat.
Orbán Viktor úgy nyilatkozott, hogy különösen jól esett neki, hogy a kirgiz elnök a tárgyalásokon világossá tette, hogy országában nyilvántartják, hogy "kirgizek és magyarok valaha, a régi időkben egy nép voltunk".
A sajtónyilatkozatok előtt a magyar és a kirgiz fél 13 megállapodást írt alá, egyebek mellett a stratégiai partnerségről, a nemzetközi közúti személyszállításról és árufuvarozásról, továbbá egészségügyi, mezőgazdasági, pénzügyminisztériumi, katasztrófaelhárítási, vízgazdálkodási, valamint oktatási és tudományos együttműködésről, a kettős adóztatás elkerüléséről, a magyar–kirgiz fejlesztési alapról, a gazdaság digitalizációjáról és a beruházások ösztönzéséről.