Itthon hvg.hu 2020. szeptember. 07. 16:28

Ellenjelöltet kaphat a püspöknek készülő Balog Zoltán

„Ne telepedjen rá még a mainál is jobban a politika a magyarországi református egyházra” – ezt szeretnék azok a „lázadók”, akik nem támogatják a volt emberminiszter, Balog Zoltán püspökké választását.

Közleményben reagált a Dunamelléki Református Egyházkerület, miután megírtuk, hogy Balog Zoltánból – Orbán Viktor egykori lelki vezetőjéből és miniszteréből – minden bizonnyal református püspök lesz. Ennek érdekében korábban még a zsinati szabályokat is az ő „személyére” szabták át.

Az egyházmegye Választási Bizottsága írásunknak azt a részét igyekezett cáfolni, ahol azt írtuk Balogh immár „hivatalos jelölt”. Nos, (egyház)jogi értelemben ez így is van, hiszen a volt minisztert még csak ajánlották a posztra, ennek nyomán pedig formálisan csak a szeptember közepén megtartandó közgyűlésen válik püspökjelöltté. Ez azonban a lényegen nem változtat, hiszen elegendő két közgyűlési tag, aki javaslatot tesz; ennél pedig már most több támogatója van Balognak. Igaz, akadt, aki utóbb bevallotta, kénytelen-kelletlen vállalt díszletszerepet a hír bejelentését illusztráló fotón. „Olyan volt a légkör”, hogy nem tehetett mást – mondta.

Vannak azonban olyan gyülekezetek, ahol úgy gondolják, Balog megválasztása inkább ártana a magyar reformátusoknak, amely az utóbbi években politikailag kiszolgáltatott helyzetbe került. Köszönhetően egyebek mellett a számos rendkívüli – a költségvetésbe előre be nem tervezett – kormányzati támogatásnak. Így – egy főre vetítve – a reformátusok ma már kétszer akkora állami támogatást tudhatnak magukénak, mint a katolikusok. Néhány hete például az egyházaknak juttatott „járványpénzek” között az a németajkú gyülekezet is kapott „pántlikázottan” 120 millió forintot, amelyben Balog a miniszteri lemondása óta lelkészként tevékenykedik.

A „lázadók” azt szeretnék, ha Balog legalább kihívót kapna, ezért megkeresték Balla Pétert, a Károli Gáspár Református Egyetem előző rektorát, hogy vállalja a megmérettetést. Balla – aki szemben Baloggal, elismert teológus, a mai lelkészek több generációját is oktatta –, úgy tudni, kész a megmérettetésre (a hat évvel ezelőtti püspökválasztáson is elindult). Kérdés persze, hogy mivel ő – az exminiszterrel ellentétben – pénzt, paripát, fegyvert (vagyis kormányzati támogatást) nemigen tud felmutatni, lesz-e annyi bátorság a presbitériumokban, hogy az október eleje és november vége között lebonyolítandó titkos szavazáson valós alternatívaként jelenjen meg az erős politikai hátszéllel rendelkező Baloggal szemben.

Hirdetés