Itthon Kovács Panka 2020. augusztus. 24. 11:05

Az ellenzék és a Fidesz is beleállna az előrehozott választásba Jászberényben, de a másikra várnak

Egy 400 milliós beruházást blokkol az ellenzékbe került Fidesz Jászberényben úgy, hogy vezetőként még akarták azt. A képviselő-testületben az ügyben patthelyzet van, miközben az óra ketyeg. A kétharmaddal győző polgármester, Budai Lóránt előrehozott választást emleget és azt mondja, ennyi támogatásról nem kellene lemondania a településnek.

Igazán nem lehet azt állítani, hogy Jászberényben békésen telik a nyár a helyi politikában: a 2019-ben nagyot győző egyesült ellenzéki polgármester, illetve a Fidesz-frakció a Mi Hazánkkal kiegészülve mutogat egymásra, amiért a képviselőtestület nem tudott döntést hozni a városban. A jobbikos Budai Lóránt szerint a Fidesz lehetetleníti el a munkát azzal, hogy a képviselőik nem jelentek meg a testületi ülésen júliusban, a kormánypárt szerint viszont azért nem vettek részt az ülésen, mert a városvezetés nem tanúsít együttműködést velük. A két fél persze ezt is máshogy látja, hiszen Budai a hvg.hu-nak azt mondta ő rendszeresen hívja a kormánypárti képviselőket egyeztetésekre, de nem volt erre fogadókészség.

Előrehozott választás?

A problémák gyökere egy még el sem készült munkásszálló, amit a város régóta elhanyagolt részén, a Faiskola utcában építenének meg állami forrásból. A pályázatot még a fideszes városvezetés nyerte el, miközben az egyesült ellenzék színeiben megválasztott jobbikos Budai Lóránt a kampányban komolyan ellenezte a munkásszálló megépítését, ukrán vendégmunkásokat emlegetve. Mostanra sokat változtak a pozíciók: a Fidesz az egész munkásszálló-projektet ellenzi, és bérlakásokat képzel el helyette, Budai pedig, aki szintén bérlakásokat akar, azt mondja, ha arra nem fogadják el a város pályázatát, inkább megépítené a munkásszállót, hogy aztán a kötelező üzemeltetési idő lejárta után átalakíthassa azt bérlakásokká.

Budai Lóránt
MTI / Bugány János

A munkásszállóra az államtól egy kormánydöntés értelmében kaptak 265 milliót, amihez 133 milliós önrészt kell tennie a városnak – ez egyébként az eredetileg tervezett összeg duplája. Ez az egyik oka annak, hogy a Fidesz kihátrált mögüle, a másik, hogy az Electrolux bezárásával megváltozott a piaci helyzet. Budai viszont most már úgy látja, felelőtlenség lenne nemet mondani ennyi pénzre, a megnövekedett önrészt pedig állami kölcsön segítségével elő lehetne teremteni.

A munkásszálló-projekt elindítását a július végi rendkívüli ülésen szerette volna megszavaztatni Budai, ehhez viszont az kellett volna, hogy a Fidesz vagy a Mi Hazánk képviselője is megjelenjen (a képviselő-testületben a polgármesternek nincs többsége, egálban vannak a Fidesszel). Az ülésen csak a város zárszámadását tudták megszavazni a Fideszes Tamás Zoltánnal, és a mi hazánkos Dobrán Gyulával, utána viszont (mikor a többi között a 300 milliós beruházás következett volna) mindketten kivonultak, amitől határozatképtelenné vált a testület.

Budai egy interjúban már az előrehozott választás lehetőségét is belengette arra az esetre, ha továbbra is határozatképtelen marad a testület. Csakhogy a polgármester lemondásával nincs teljesen új választás.

Budai azt mondja, akkor állnak elébe az előrehozott választásnak, ha feloszlatja magát a képviselő-testület, Tamás Zoltán fideszes frakcióvezető szerint viszont ők kitartanak a választók akarata mellett, “akkor más a helyzet, ha lemond a polgármester.” Budai kategorikusan elutasította a lemondás lehetőségét: “Nincs miért lemondanom, én dolgozni szeretnék” – mondta a hvg.hu-nak.

Egy ember van, aki szerint az egész előrehozott választás hülyeség, az pedig a Mi Hazánk egyedüli képviselője, Dobrán Gyula: “Szerintem polgármester úron és a csapatán kívül senki nem beszél előrehozott választásról, és én is úgy gondolom, hogy nem előrehozott választást kell kiírni, hanem el kell kezdeni normálisan kormányozni a várost.”

A Mi Hazánkon múlik

Dobrán Gyula amúgy annak ellenére a mérleg nyelve a közgyűlésben, hogy a novemberi megismételt polgármester-választáson 86 szavazatot kapott (a képviselő-testületbe listán került be): mivel a közgyűlésben rajta kívül polgármesterrel együtt hét ellenzéki és hét fideszes ül, teljes létszám és frakciófegyelem esetén sok minden múlik azon, ki mellé áll a radikális jobboldali párt képviselője. Így például az is, hogy határozatképtelenné válik-e a közgyűlés.

“Engem csőbe akartak itt húzni. A zárszámadás elfogadása miatt mentem be, hogy ne álljon le a város, de mondták, hogy az sem baj, ha nemmel szavazok a munkásszálló ügyében. De akkor is el tudták volna fogadni, ha nemmel szavazok, mert ehhez nem kell minősített többség. Csak azzal tudtam nemet mondani erre a projektre, ha kijövök a teremből” – mondta Dobrán a július végén történtekről.

A tervezett munkásszálló helyszíne a Faiskola utcában
Google Streetview

Ennek ellenére azt egyik fél sem állítja, Dobrán a Fidesz embere lenne: “A képviselő úr mikor, milyen lábbal kel fel, úgy és arra szavaz. Nekünk nem sikerült még kiismernünk, de sok esetben tetten érhető a közös platform a fideszesekkel” – mondta a hvg.hu-nak Budai. Jóval visszafogottabban nagyjából ezt erősítette meg Tamás Zoltán is, aki szerint “bizonyos ügyek mentén egyeztetnek” Dobránnal.

Dobrán saját bevallása szerint nem akar a Fidesszel és az ellenzékkel sem egyeztetni: ha a tervek szerint összehozzák a közgyűlést, akkor újra elmegy, és nemmel szavaz a munkásszálló-projektre. “Azt majd meglátom, hogy bent lesznek-e a fideszesek, de nem tudom, hogy szavaznak. Ha nem lesz meg a többség, akkor ugyanúgy fel fogok állni, és kivonulok a teremből.”

Meddig lehet ezt húzni?

Egyelőre tehát csak az tűnik biztosnak, hogy augusztus 26-án délelőtt újra rendkívüli ülést tartanak Jászberényben, ám az nem világos, hogy csak a munkásszálló-projektre terjed-e ki a bojkott, ahogy az sem, megtartható-e az ülés. Ha nem, az értelemszerűen a szállóellenes részlegnek kedvez, hiszen közben ketyeg az óra. Az eredeti feltételek alapján már haladni kellene a beruházással (noha a januárban kiírt pályázatra egy jelentkező sem volt), de már kérvényezték az időpont kitolását. Ha erre rábólint a kormány, akkor a projektet idén december 31-ig kellene elindítani, a kivitelezési határidő pedig 2021. december 31. lenne. Ha ez nem sikerül, akkor Jászberény végül elbukik majdnem 300 millió forintot, és csak reménykedhet benne, hogy majd kap valami másra.

Jászberényben tavaly ősszel szólt a legnagyobbat az ellenzéki győzelem: a 27 ezer lakosú városban októberben csak kevés különbséggel lett polgármester Budai, de a Fidesz elérte az új választás kiírását. Ennek eredménye egy kétharmados győzelem lett: Budai Lóránt 8327 szavazatot szerzett a fideszes Szabó Tamás 4569-ével szemben.

Szabó Tamás és Pócs János
MTI / Komka Péter

Nem Jászberény az egyetlen, ahol nyárra eldurvult a helyzet az önkormányzatban: Mohácson szeptember végén tartanak időközit, miután ígéretéhez híven az első adandó alkalommal feloszlatta magát a képviselő-testület. Ott már az elején nagy bajban volt az MSZP-s Csorbai Ferenc, aki csak azért nyert a fideszes városban, mert ellenfele a választás előtt meghalt, így egyedül indult. Csorbai annak ellenére vette át mandátumát, hogy többen szavaztak érvénytelenül, mint ahányan rá. Érdemes megemlíteni Gödöt is, ahol kis túlzással a Fidesznek csak néznie kell az ellenzéki belharcot: a momentumos polgármestert épp nemrég mentette fel másodszorra is harminc napra a képviselő-testület. A balhé már akkorára nőtt, főleg a DK és a Momentum között, hogy azt magának Gyurcsány Ferencnek és Fekete-Győr Andrásnak kellett megpróbálni elsimítani. Ráadásul sikertelenül, hiszen a vége az lett, hogy Göd három DK-s politikusa inkább felfüggesztette párttagságát, miközben mindként oldal Fidesz-ügynöközi a másikat.

Hirdetés