Az infektológus főorvos szerint egyéb szigorításra jelenleg nincs szükség, a behurcolt esetek ellen elegendő a karanténkötelezettség.
A járványügyi helyzet most nem teszi szükségessé szigorú korlátozások bevezetését, az országban kialakult gócpontok kezelhetők, de fontos betartani a szakértők javaslatait – nyilatkozta a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának főorvosa az ATV Heti Napló című műsorában.
Szlávik János arról is beszélt, hogy sokan tartanak a külföldről behurcolt esetektől, ám szerinte a karanténszabályok betartása elegendő lehet a fertőzés továbbterjedése ellen.
A főorvos jelezte, hogy folyamatosan csökken a kórházban fekvő koronavírusos betegek száma, az elmúlt napokban nagyjából két tucat fertőzöttet kellett ápolni.
A járvány esetleges második hullámát a főorvos megelőzhetőnek tartja Magyarországon, mivel az itteni szabályok sokkal szigorúbbak, mint a máshol bevezetettek. Ha mégis megindulna egy második hullám, annak bekövetkeztét egy-két héttel előre meg lehetne jósolni a szennyvíztisztítókból vett minták alapján. A következő két hétben nem várható az esetszámok jelentősebb emelkedése.
Akárcsak korábban Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, az infektológus főorvos is arról beszélt, hogy helyénvaló volna a maszkhasználat további szigorítása.
Merkely szerint zárt térben újra maszkot kellene hordani
Ahol sok ember tartózkodik együtt, a vírus fertőzőképes marad.
Arról, hogy a világ melegebb területein miért terjed gyorsan a vírus, Szlávik azt mondta: a meleg miatt az emberek légkondicionált helyekre húzódnak vissza, ahol tömörülnek, és nem használnak maszkot. Ez is okozhatja a járvány terjedését.
A koronavírus kórházi fertőzésként is pusztítóbb, mint az eddigiek
A koronavírus hazai halálos áldozatai közül 260 kórházi fertőzésként kapta el a betegséget, ami nem csak önmagában, hanem a korábbi kórházi fertőzési adatokhoz képest is kiemelkedő szám. Ez nem csak magyar jelenség, kérdés azonban, hogy egy esetleges második hullám esetén mit lehet tenni a járvány kordában tartása érdekében.