Itthon hvg.hu 2020. június. 10. 15:35

Uniós minősítés nélküli lélegeztetőgépeket is vett a kormány

Ezeket még vizsgálják, csak akkor kerülnek a kórházakba, ha a járványhelyzet indokolja és a hatóság engedélyezi – írta a külügyi államtitkár. Azt nem mondta meg, hány ilyen gép érkezett.

A 444.hu összesítése szerint eddig legalább 6500 lélegeztetőgépet – vagy lélegeztetésre való készüléket – vett a kormány Kínától, ám most egy külügyminisztériumi válaszból kiderült, hogy ezek nem mindegyike rendelkezik az uniós szabványoknak való megfelelést tanúsító CE-minősítéssel. (Ezzel is volt azért trükközés, a CE felirat ugyanis kis módosítással azt is jelezheti: Kínai Export).

Szabó Tímea, a Párbeszéd politikusa már másodszor kérdezett rá arra, hogy a beszerzett eszközök közül melyeknek nincs minősítése, első körben ugyanis kitérő választ kapott. Menczer Tamás tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára azt írta: a védekezésben felhasznált összes eszköznek van minősítése, vagyis megfelel az európai szabványoknak (a Magyarországra érkezett gyorsteszteknél volt ez komoly kérdés, erről itt és itt írtunk bővebben).

Menczer mindehhez hozzátette, az Európai Unió irányelve lehetővé teszi, hogy az országok olyan termékeket is használjanak a védekezés során, amelyek nem rendelkeznek CE-minősítéssel, de amelyeket az adott ország nemzeti hatósága bevizsgált, és alkalmasnak nyilvánított. Ezért – a legrosszabb forgatókönyvre, tehát a tömeges megfertőződésre készülve – a kormány vásárolt olyan lélegeztetőgépeket is, amelyeknek ugyan nincsen CE-minősítése, de az orvosi szakvélemény alapján életmentésre alkalmasak.

E lélegeztetőgépek bevizsgálása zajlik, és kizárólag abban az esetben kerülnek a kórházakba, ha a járványhelyzet indokolja, és a magyar hatóság engedélyezi.

Menczer azt nem árulta el, hogy a beszerzett gépek hány százalékának nincs ilyen minősítése, vagy hogy mennyiért szerezték be őket (bár erre a mostani kérdés nem vonatkozott), illetve mi lesz, ha a magyar hatóságok alkalmatlannak találják őket.

Az államtitkár arról viszont hosszan írt, hogy Vácon a Celitron nevű cég elkezdte a világ egyik legjobb lélegeztetőgépének gyártását, amelyből rövidesen ezret használhatnak majd a kórházak.

Nem csak a minősítéssel volt gond

A Magyar Hang pár hete megírta, hogy a kormány olyan lélegeztetőgépeket is vásárolt (ezek az ResMed Lumis 150 készülékek), amelyek több szakember szerint nem alkalmasak koronavírusos betegek lélegeztetésére. A szegedi egyetemi klinikán dolgozó Lovas András aneszteziológus a nevét vállalva osztotta meg a kritikákat. Azt írta, az eredendően otthoni használatra – egy beteg huzamosabb ideig történő kezelésére – fejlesztett készülék kizárólag non-invazív, vagyis szájon át történő lélegeztetésre alkalmasak, a COVID 19-cel kezelt páciensek ellátásában fontos invazív (tubuson keresztüli) lélegeztetésre nem – pedig az intenzív osztályokra kerültek 90 százalékánál a tapasztalat szerint erre van szükség.

A szegedi szakember úgy fogalmazott, hogy „a kritikus állapotú COVID-19 fertőzött betegeknél, még ha non-invazívan is kezdjük el őket lélegeztetni, akkor is készen kell állni arra, hogy a terápiát bármikor módosítani kell, és a non-invazív lélegeztetést invazívra kell váltani”. Lovas súlyos hiányosságként és a készülék COVID-betegek ellátásban való alkalmatlanságának bizonyítékaként felhozta azt is, hogy

a termék nem biztosítja a belélegzett oxigénarány állításának lehetőségét, és nem rendelkezik olyan riasztó funkcióval, amely a jelezne alacsony oxigénszint esetén – pedig mindkettő kiemelten fontos a fertőzéses eredetű tüdőbetegek – így a koronavírusosok – lélegeztetésekor.

A beszerzést megvédte Gulyás Gergely és Szijjártó Péter is, a többi között azzal érvelve, hogy a szakma által kért gépeket szerezték be, ez maradéktalanul megfelel a WHO megújult ajánlásának (amely szerint amíg lehet, el kell kerülni az invazív lélegeztetést), illetve a betegség más szakaszában igenis jól használhatók.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.