Az ENSZ menekültügyi szervezete szerint a tranzitzónák megszüntetése után lehetőség nyílt Magyarország számára, hogy a menekültügyi rendszerét összhangba hozza a nemzetközi joggal.
Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón jelentette be, hogy a kormány megszünteti a tranzitzónákat. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondása szerint a kormány hosszan foglalkozott az Európai Bíróság ítéletével, amit a tranzitzóna kapcsán hoztak, a döntést kötelesek betartani, ezért döntöttek a tranzitzónák bezárása mellett.
Az UNHCR, az ENSZ menekültügyi szervezete üdvözli döntést, ugyanakkor felszólítja a magyar kormányt, hogy biztosítsa a háborúk, erőszak és üldöztetés elől menekülő emberek belépését az ország területére és hozzáférését Magyarországon a menekültügyi eljáráshoz.
Ez egy lehetőség Magyarország számára, hogy a menekültügyi rendszerét összhangba hozza a nemzetközi és az európai uniós joggal”
– mondta Montserrat Feixas Vihé, az UNHCR közép-európai regionális képviselője.
A szervezet közleményében emlékeztet, hogy menedékjogot kérni alapvető emberi jog, amelyet a nemzetközi jog szavatol, beleértve az 1951. évi menekültügyi egyezményt. Senkit sem érhet büntetés vagy szankció azért, hogy él ezzel a jogával, még abban az esetben sem, ha szabálytalan úton érkezett egy országba.
"A határok és a közegészségügy biztonságának védelme egyáltalán nem összeegyeztethetetlen a menedékkérők jogainak tiszteletben tartásával" – hangsúlyozták.
Az UNHCR álláspontja szerint a menedékkérő fogva tartása csakis a legvégső eszköz lehet, amit csak akkor szabad alkalmazni, ha elkerülhetetlen, akkor is csak esetről esetre megszülető döntés alapján, arányos mértékben – gyerekek pedig soha nem kerülhetnek őrizetbe.
Az UNHCR kész segíteni Magyarországot abban, hogy felelős és hatékony, egyben tisztességes módon biztosítani tudja a menedékkérők belépést az országba és a hozzáférésüket a menekültügyi eljáráshoz”
– mondta Montserrat Feixas Vihé.