Itthon HVG Könyvek 2020. május. 05. 12:34

Országos szűrővizsgálat: két napon belül értesítik a koronavírus-fertőzötteket

Újabb részleteket közölt a Semmelweis Egyetem arról, hogyan zajlik az átfogó szűrővizsgálat.

A múlt héten kezdődött meg négy hazai orvosképző egyetem összefogásában az az országos, reprezentatív vizsgálat, amelynek célja, hogy kiderüljön, hol és hányan fertőzöttek, illetve hányan jutottak már túl a koronavírus-fertőzésen Magyarországon. A felméréssel az élet és a gazdaság fokozatos újraindításáról szóló döntéseket is megalapozzák.

Az egyik résztvevő intézmény, a Semmelweis Egyetem (SE) most arról ír, hogy

a szűrés után 24-48 órával értesítést kapnak azok, akiknek a szűrővizsgálat keretében pozitív lett az eredményük.

Azt is közölték, hogy a részvétel a vizsgálatban teljesen biztonságos: nem kell másokkal egy légtérben várakozni, a mintákat megfelelő védőfelszerelést viselő szakemberek veszik le, akiket ugyancsak folyamatosan tesztelnek.

A szűrővizsgálatra a Központi Statisztikai Hivatal összesen 17 778 embert választott ki, ők személyes meghívót kaptak levélben, többen pedig arról számoltak be, hogy telefonon is felkeresték őket, hogy menjenek el a mintavételre.

Az SE hangsúlyozta: annak érdekében, hogy a felmérés minél pontosabb képet mutasson a hazai járványügyi helyzetről,

rendkívül fontos, hogy aki meghívást kapott, látogasson is el a szűrésre.

A vizsgálat három részből áll:

  1. Mintavételből, amely fájdalommal nem, legfeljebb kisebb kellemetlenséggel jár. A nyálkahártyából vett mintából úgynevezett PCR-teszt segítségével a vírus örökítőanyagát mutatják ki, ez árulkodik arról, hogy a páciens aktuálisan fertőzött-e.
  2. Vérvételből. A levett vérben egyrészt az esetleges korábbi fertőzés miatt képződött antitesteket, másrészt olyan paramétereket vizsgálnak, amelyek befolyásolhatják az egyén vírus iránti érzékenységét, növelhetik a fertőzés vagy szövődmény valószínűségét.
  3. Egy 50 kérdést tartalmazó kérdőívből. Az ezekre adott válaszok segíthetnek felderíteni azt, hogy melyek azok a speciális társbetegségek, szokások (pl. dohányzás), amelyek elősegíthetik vagy éppen megakadályozhatják a koronavírus-okozta betegség kialakulását.
Hirdetés