Megkezdődött az ország átfertőzöttségét kimutatni hivatott, átfogó szűrővizsgálat. A vizsgálatot vezető egyetem rektora, Merkely Béla kifejezetten optimista a járvány terjedését illetően.
Reprezentatív minta alapján, több tízezer fő bevonásával kezdődött átfogó koronavírus-szűrővizsgálat május elsejével. Az egy éves vizsgálat első körében vett 176 778 mintát két hét alatt gyűjti be az a négy egyetem, amelyeken orvosi kar működik.
Nagyon fontos alapinformációkat szeretnénk szerezni erről a járványról. Azért most van erre szükség, mert a mostani járványügyi helyzet ellaposodott görbét mutat. Azt gondolom, ez egy olyan alap, amihez majd viszonyítani lehet a későbbi, normális mindennapi élethez való visszatélrés következményeit
– nyilatkozta a szűrővizsgálatról az azt vezető a Semmelweis Egyetem rektora, Merkely Béla az Indexnek.
Az orvos arról is beszélt, hogy a megszerzett adatokkal a járvány elleni küzdelmet lehet segíteni: arra számítanak, hogy a kormány figyelembe veszi az eredményeket. Hangsúlyozta a véletlenszerűen kiválasztott emberek felelősségét, ők ugyanis 500-1000 másik embert reprezentálnak.
Merkely azt is elárulta: optimista abban, hogy
komoly járvány már nem lesz, én ebben bízom, és egyben szeretném is, és remélem, hogy jövő tavaszra már el is felejthetjük ezt.
A vizsgálat során orr- és garatváladék törlésből származó mintát vesznek, ami a PCR vizsgálat meghatározásához szükséges – részletezte közleményben a szűrővizsgálatban szintéln részt vevő Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjának elnöke, Lengyel Csaba. Másrészt vért is vesznek, ami az ellenanyag elemzéséhez fontos. A mintavétel mellett egy kérdőív kitöltésére is sor kerül, ami abban segíti, hogy az egyéb járványügyi aspektusokat is elemezni tudják.