A sajtó munkáját is megnehezítik: háromszor annyi időt hagynak a közérdekű adatigénylések megválaszolására.
Egy sor olyan joggal nem élhetnek mától az állampolgárok, amelyek az Európai Unió általános adatvédelmi rendelete, illetve az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló magyar törvény alapján megilletik őket. Az erről hozott kormányrendelet szerint az e „jogok gyakorlása érdekében benyújtott kérelmek alapján teendő minden intézkedést a veszélyhelyzet megszűnéséig fel kell függeszteni, ezen intézkedésekre irányadó határidők kezdő napja a veszélyhelyzet megszűnésének napját követő nap”. Ez a már folyamatban lévő ügyekre is vonatkozik.
Az uniós szabályból nem lesz érvényes az érintett hozzáférési joga, vagyis hogy megtudja, személyes adatainak kezelése folyamatban van-e, és miért, továbbá hogy az ilyen adatokat töröltethesse, helyesbíttethesse, tiltakozhasson az adatkezelés ellen. Lényegében ugyanerről szól a magyar törvény 14.§-a is, amelynek érvényét a kormány a rendkívüli felhatalmazás alapján most felfüggesztette. Az előzetes tájékoztatást „az adatkezelés céljait, jogalapját és terjedelmét közérthető formában rögzítő” általános elektronikus információval teljesítettnek kell tekinteni, tehát nem kell az egyéni kérelmekre válaszolni. Hatósághoz vagy bírósághoz is csak a járvány után fordulhat, akinek panasza van adatai kezelésével kapcsolatban. Minden további eljárást úgy kell lefolytatni, hogy személyes találkozásra ne legyen szükség, és meghosszabbodnak az ügyintézési határidők.
A kormányrendelet szerint a közérdekű adatkérelem válaszadásának határideje is megváltozik,
az eddigi 15 napról 45 napra és szóban nem lehet előterjeszteni a kérelmet.
Ez a sajtó számára különösen fájdalmas lehet, mert az újságírók így tudnak hozzájutni az állami feladatot ellátó szervezetek tevékenységére vonatkozó információkhoz.