Májusban pedig az oktatási és kulturális szakbizottság képviselői érkeznek, akik a színháztörvényre és a NAT körüli vitákra is kíváncsiak lesznek.
Március 23-án érkezhet Magyarországra az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi szakbizottságának (LIBE) tényfeltáró delegációja, hogy a hazai jogállamiság helyzetét vizsgálja – értesült a Magyar Nemzet. A három naposra tervezett vizitre az EP elnökök értekezletének is rá kell bólintania, ők – vagyis a parlament elnöke és a frakciók vezetői – a jövő héten ülnek össze Brüsszelben.
A lap szerint szinte borítékolható, hogy igent mondanak a jogállamisági misszióra, a legnagyobb pártcsaládok közül korábban csak az Európai Néppárt (EPP) ellenezte a vizitet.
A Népszava januárban írta meg, hogy a LIBE bizottság megszavazta a tényfeltáró delegáció küldését. A látogatás célja, hogy az új képviselőtestület tagjai megismerkedjenek a magyarországi állapotokkal. A misszió kiküldését az EP zöldpárti frakciója kezdeményezte, amelynek egyik alelnöke, a francia Gwendoline Delbos-Corfield a holland Judith Sargentinitől vette át a magyar dossziét.
Nemrég öt parlamenti csoportnak, köztük az Európai Néppártnak a frakcióvezetője írt Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének, sürgetve a 7-es cikk szerinti, jogállamisági eljárások gyorsítását. Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP-képviselője akkor azt mondta, a Fidesz és a magyar kormány támogatja a jogállamisági eljárás felgyorsítását, annak mielőbbi befejezése érdekében.
Nem a LIBE-delegáció az egyetlen, mely delegációt küld Magyarországra. Az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságának színeiben májusban is érkeznek hozzánk képviselők. A Magyar Nemzet úgy tudja, őket nemcsak a tavaly decemberben elfogadott színháztörvény, de a Nemzeti alaptanterv körüli vita is érdekli.