Itthon T. R. 2019. december. 18. 11:42

Áder aláírta a törvényt, amivel a Fidesz szájkosarat tett az ellenzékre

A két jogszabály már meg is jelent a Magyar Közlönyben.

A kedd este megjelent Magyar Közlönyben jelent meg a köztársasági elnök által aláírt két jogszabálymódosítás, aminek következtében sokkal nehezebb dolga lesz az ellenzéki parlamenti képviselőknek.

Az egyik az Országgyűlés működését és a képviselők jogállását érintő törvények módosítása, a másik pedig a Házszabály módosítása, mindkettőt aláírta Áder János köztársasági elnök, majd ki is hirdették azokat a közlönyben.

A módosításokról itt írtunk részletesen:

Megszavazta a Fidesz, szájkosarat kapott az ellenzék

A kormánypártok először megüzenték, majd meg is szavazták, hogy az ellenzéknek kuss a neve. A parlament keddi ülésén módosították a Házszabályt és az Országgyűlés működését és a képviselők jogállását érintő törvényeket. Innentől sokkal nehezebb lesz az ellenzéki politikusoknak a parlamenti patkóban.

A lényeg az, hogy:

kitiltás és éves fizetésmegvonás is járhat a rendbontó képviselőknek, de a közintézményekbe is nehezebb lesz bejutniuk a politikusoknak.

Jelentősen szigorítottak a „tárgyalási rend fenntartása, a fegyelmi jogkör” című fejezeten is. A jövőben:

  • „Az ülést vezető elnök rendreutasítás és figyelmeztetés nélkül megvonhatja a felszólalási jogot attól a képviselőtől, aki az ülést vezető elnök döntését, ülésvezetését kifogásolja. Az a képviselő, akitől a felszólalási jogot megvonták, ugyanazon az ülésnapon, ugyanazon napirendi pont tárgyalása során nem szólalhat fel, de kérheti a házszabályi rendelkezések értelmezéséért felelős bizottság eseti jellegű állásfoglalását.”
  • „Azt a képviselőt, aki az Országgyűlés tekintélyét, az ülés méltóságát, valamely személyt, csoportot – így különösen valamely nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösséget – kirívóan sértő vagy megfélemlítő kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, az ülést vezető elnök az adott ülésnapról vagy ülésről kizárhatja vagy a képviselő azonnali hatályú kitiltását rendelheti el.”
  • „Azt a képviselőt, aki az ülés, a vita vagy a szavazás menetét zavarja, vagy az Országgyűlés ülésének résztvevőjét az üléstermi jogai gyakorlásában vagy kötelezettségei teljesítésében zavarja, az ülést vezető elnök az adott ülésnapról vagy ülésről kizárhatja vagy a képviselő azonnali hatályú kitiltását rendelheti el.”
  • „Ha a képviselő az ülés, a vita vagy a szavazás menetét akadályozza, vagy az Országgyűlés ülésének résztvevőjét az üléstermi jogai gyakorlásában vagy kötelezettségei teljesítésében akadályozza, az ülést vezető elnök a képviselő azonnali hatályú kitiltását rendelheti el.”
  • „Ha a képviselő az Országgyűlés ülésén fizikai erőszak alkalmazásával közvetlenül fenyeget, fizikai erőszak alkalmazására felhív, más kivezettetését akadályozza vagy fizikai erőszakot alkalmaz, az ülést vezető elnök a képviselő azonnali hatályú kitiltását rendelheti el.”

A továbbiakban nem lesz szabad a mozgás a frakciók között (ezért ült át hirtelen hétfőn a liberális Bősz Anett a DK-ba), és az is Kövér Lászlón múlik a jövőben, igazolt-e egy hiányzás. Az ellenzéki képviselők úgy érzik, az ő korábbi akcióikra adott válasz ez.

A mostani törvénymódosításokról Török Gábor korábban azt mondta: a kormánytöbbségnél van a stukker, és nem félnek használni.

(via Magyar Közlöny, 2019. évi 206. szám)

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.