Itthon hvg.hu 2019. szeptember. 23. 11:25

Panaszáradat zúdult a kormányhivatali dolgozóktól a szakszervezetre

A közszolgák szerint nem valósult meg a 30 százalékos béremelés, ráadásul már bérletet és ruhapénzt sem kapnak.

A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) néhány hete közzétett felhívására ömlöttek a panaszos levelek a kormányzati igazgatásban dolgozóktól. A szakszervezet az idén március 1-jén hatályba lépett kormányzati igazgatási törvényről, a béremelésekről és a létszámleépítésről várt véleményeket. Az összes levelet októberre dolgozzák fel, de már most lehetett szemezgetni néhányból.

 

Sztrájkot hirdettek a közszolgák októberre

Eredménytelen sztrájktárgyalások esetén március 14-én figyelmeztető sztrájkot tartanak a kormányzati, önkormányzati és szociális szférában is. Boros Péterné a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke keddi sajtótájékoztatóján elmondta, a sztrájkelőkészítő bizottság tárgyalásai a kormányzattal sikertelennek minősíthetőek, ezért hivatalosan levélben is tájékoztatták Gulyás Gergely és Pintér Sándor minisztereket a döntésről.

Az egyik levélíró azt sérelmezi a Népszava cikke szerint, hogy míg a kormány folyamatosan 30 százalékos béremelést emleget, addig náluk volt, aki csak 8 százalékot kapott. Más arról számolt be, hogy a határozatlan idejű szerződését határozott idejűre változtatták, egy kismama helyét tölti be, amíg vissza nem jön dolgozni.

Az osztályuk 40 százalékát elküldték, gyakorlatilag működésképtelenek így.

Az is kicsapta a biztosítékot, hogy helyi bérletet már nem kapnak, a 75 ezer forintos ruhapénzt már tavaly sem kapták meg, ráadásul arra hivatkoznak, hogy akkora lesz a béremelés, hogy erre a pénzre már nem lesz szükségük.

A gyermektelen és a családos kollégák között is komoly feszültség alakult ki a cikk szerint, mert a gyermeket nevelők nemcsak pénzbeli támogatásokat kapnak, hanem hosszabb szabadságot is, míg a többiek alapszabadságát 25-ről 20 napra csökkentették.

Mint korábban már beszámoltunk róla, 2018 végén, 2019 elején 15 százalékos leépítés történt ebben a szegmensben, 6810 státusz szűnt meg (ez 3400 elbocsátást jelentett). Az új törvény hatályba lépésekor további 2500 dolgozó mondott fel, összesen mintegy tízezer emberrel csökkent a kormányzati pénzből fizetett hivatalnokok száma.

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.