Itthon hvg.hu 2019. augusztus. 16. 18:58

A kormány elmagyarázta, miért pontrendszer alapján ítélik meg a GYOD-ot

Hiába van valaki súlyos állapotban, nem kizárható, hogy egy ilyen gyermek iskolába jár, mert betegsége kontrollálható.

Továbbra is pontrendszer, nem pedig diagnózis alapján fogják megállapítani az otthongondozási díjat – erről tájékoztatta Ungár Péter országgyűlési képviselőt az Emmi parlamenti államtitkára. Rétvári Bence az LMP-s politikus írásbeli kérdésére válaszolt.

Ungár három kérdésre is szeretett volna választ kapni:

  • Mikor tervezik kiterjeszteni az egyéb betegségekkel küzdő, állandó felügyeletet igénylő gyerekeket nevelők számára a GYOD-ot?
  • Mikor tervezik kiterjeszteni a GYOD jogosultak körét az egyéb hozzátartozókra?
  • Hol és milyen rendszerességgel fog a minisztérium tájékoztatást nyújtani a felülvizsgálatok eredményéről?

Rétvári minden kérdésre nem adott pontos választ, viszont rögtön emlékeztetett rá, hogy Magyarországon jelenleg 54 ezer ember kap ápolási díjat, vagy GYOD-ot, jövőre 55 milliárd forintot különítenek el a célra. Mint írta, a GYOD kifejezetten a legsúlyosabb állapotban lévő, önellátásra képtelen gyerekek után jár. A jogosultságot nem lehet konkrétan betegségcsoportokhoz kötni, hanem azt a gyermek állapota határozza meg. Nem kizárt például, hogy egy ilyen gyermek iskolába jár, mert betegsége kontrollálható.

„Nem lehet kizárólag diagnózis alapján megállapítani, hogy egy adott gyermek igényli-e a folyamatos ápolást. Ehhez szükséges a diagnózis mellett az egyéni állapot, képességek értékelése is” – írta.

A GYOD-ot pedig azért a vér szerinti vagy örökbefogadó szülők igényelhetik, mert az önellátásra képtelen gyermekről való gondoskodás alapjában határozza meg a családok működését, és a szülők sokszor évtizedekig nem tudnak dolgozni.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.