Domány András
Szerzőnk Domány András

Bártfai-Mager Andrea kapta meg a volt háttérintézményt, de nem ez az egyetlen átalakítás.

Bártfai-Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter magához vonta a Városliget teljes átalakítását szervező és lebonyolító Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt-t, amely eddig az Emberi Erőforrások Minisztériumának háttérintézményei között szerepelt.

A péntektől érvényes rendelettel önmagát jelölte ki „az államot megillető tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességét gyakorló” személyként.

Ugyanez a rendelet tovább gyengíti a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalt, amelynek éléről tavaly váltották le a veterán fideszes, de tekintélyes tudományos múltú és önállóságához ragaszkodó Pálinkás József volt minisztert és egykori MTA-elnököt.

A hivataltól közvetlenül Palkovics László innovációs és technológiai miniszter alá rendelik az ELI-HU Kutatási és Fejlesztési Nonprofit Közhasznú Kft-t, valamint a jövőre létrehozandó Molekuláris-Ujjlenyomat Kutató Közhasznú Nonprofit Kft-t, amelyet a jövő évi költségvetési javaslat egyik melléklete „új, innovatív, egyedülálló egészségipari kutatóközpontként” nevezett meg.

Ismét átszervezik a külföldi befektetéseket ösztönző és szervező szervezetet is. A külgazdasági és külügyminiszter alá tartozó Nemzeti Befektetési Ügynökség szeptember 1-től költségvetési szerv helyett nonprofit gazdasági társaságként működik. A név marad, csak a HIPA angol rövidítést teszik hozzá, és a feladatok is csaknem azonosak azzal, amit a 2014-es átszervezéskor meghatároztak. Új megfogalmazás csak annyi, hogy a HIPA „befektetésösztönzési fókuszú beszállítófejlesztési tevékenységet végez, növelve ezzel a kis- és középvállalkozások nemzetközi versenyképességét”.

Viszont az eddigi dolgozók kormányzati jogviszonya munkaviszonnyá alakul. A részvénytársasági formában bizonyára jobban lehet ösztönözni a befektetésösztönzőket, de elküldeni is könnyebb lesz őket.

Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.