Itthon hvg.hu 2019. július. 17. 10:36

Semmitmondó nyilatkozattal emésztette meg az MTA elnöksége a megcsonkítást

Sajnálattal állapítják meg, továbbra is mindent megtesznek, hűek maradnak Széchenyi István örökségéhez.

Az Országgyűlés július 2-án szavazta meg a Fidesz és a KDNP voksaival az MTA megcsonkítását, jelentősen csorbult a Magyar Tudományos Akadémia szabadsága. „A kutatás, fejlesztés és innovációs rendszer intézményrendszerének és finanszírozásának átalakításához szükséges egyes törvények módosításáról” címet viselő törvényjavaslat lényege az, hogy létrehozzák az Eötvös Loránd Kutatási Hálózatot (ELKH), ami az MTA-tól leválasztott kutatóintézetekből épül fel. Vagyis kiszervezik az MTA kutatóintézeteit.

Megszavazták az MTA megcsonkítását

Köszönjük, üzenetét elküldük a szerzőnek. Köszönjük, üzenetét elküldük a címzettnek. A Fidesz-kétharmad szavazatával átment az MTA-törvény, jelentősen csorbult a Magyar Tudományos Akadémia szabadsága. A kormány egy évig packázott az MTA-val. Kedden délután tüntetés lesz, az ellenzék Alkotmánybírósághoz fordulhat. A parlament keddi ülésén a jelenlévő képviselők: 131 igen szavazattal, 53 nem szavazattal, 3 tartózkodással megszavazta az MTA-törvényt.

Két hétbe telt, mire az MTA elnöksége nyilatkozatot adott ki az ügyben. Sajnálattal állapítják meg, hogy az Országgyűlés – a belföldi és a nemzetközi tudományos közvélemény és az akadémiai kutatók egységes kiállása ellenére – elfogadta a törvényt, ami „elveszi az ország legrégebbi, legtekintélyesebb, legnagyobb hazai és külföldi bizalmat élvező tudományos szervezetének kutatóhálózatát”. Különösen fájdalmas, írták, hogy „ez érdemi kritika és az új rendszer működésére vonatkozó kormányzati stratégia kidolgozása nélkül történt”.

Az Akadémia a magyar tudomány iránt érzett felelősségének tudatában „a törvény hatálybalépése után is mindent megtesz annak érdekében, hogy képviselje a tudomány érdekeit, kiáll a tudomány szabadsága és a tudományos közélet tisztasága mellett” – folytatódik a nyilatkozat.

Leírják, nemzetközi kapcsolataik segítségével értékelik a kutatószervezetek és az egyes kutatók munkáját, az egyes tudományágak helyzetét, támogatják új kutatási irányok kialakítását. Továbbra is fontos feladatnak tekintik tudomány népszerűsítését, a tudományos eredmények megjelenését az oktatásban és a tudománydiplomáciát.

A közlemény azzal zárul, hogy:

A Magyar Tudományos Akadémia hű marad alapítója, Széchenyi István szelleméhez.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.